JuRik99

Entry Technician
Q Associate
30 Wrzesień 2021
34
3
8
QNAP
TS-x53D
Ethernet
1 GbE
Witam wszystkich!

Co prawda jestem tutaj nowy i przed zadaniem pierwszych pytań zawsze staram się doczytać jak najwięcej ale nie mam jednoznacznych odpowiedzi, dlatego chciałbym Was prosić o pomoc w kilku kwestiach.

Póki co do swojego QNAP'a wsadziłem tylko 2xHDD w RAID1 (Seagate IronWolf ST4000VN008 4TB) ale chciałbym dorzucić kartę QM2-2P-244A, RAM 8/16 i SSD NVMe (póki co jeden na system, aplikacje, kontenery, VM'ki).

Moje pytania do Was:
  • RAM - czytałem na forum, że głównie polecane są kości Crucial. Faktycznie te wybieraliście? Przy normalnym korzystaniu z serwera + kontenery + VM'ki, wystarczy 8GB czy lepiej od razu 16GB? Używa ktoś dokupionej kości razem ze stock'ową 4GB od QNAP bo czytałem, że różnie to połączenie działa?
  • Karta QM2 i dysk SSD - jak najlepiej ogarnąć instalację systemu + aplikacji na SSD przy korzystaniu z aktualnie posiadanych HDD wyłącznie jako storage (jest już na nich system + aplikacje)?
  • SSD - jaki najbardziej polecacie biorąc pod uwagę PCIe 2x4 w QM2? Na forum przewija się w większości Samsung EVO 960/970. 500GB wystarczy czy lepiej od razu iść w 1TB?
  • Dyski zewnętrzne - podłączone do USB 3.1 pracują u Was 24h/7 czy sporadycznie w przypadku wykonywania backup'ów? Te dyski muszą być dedykowane do NAS?
  • Drugi dysk SSD - warto iść od razu w drugi dysk SSD do cache'a RO?
Z góry wielkie dzięki za komentarze i pomoc!

Wersja oprogramowania Firmware:
Model serwera: QNAP TS-253D
Zamontowałem dzisiaj kartę QM2 razem z Samsungiem 970 EVO Plus, wyciągnąłem dyski HDD, żeby zainstalować system od nowa ale dziwi mnie jedna rzecz:
upload_2021-10-7_22-56-40.png

Ktoś wie czemu dostępny rozmiar przestrzeni dyskowej to tylko ~360GB z ~466GB pojemności? System zajmuje aż 100GB?
Użyłem wolumenu statycznego (inode ustawiony na 4K).
 
Potrzebuje Waszej pomocy w sprawie struktury folderów i dysków bo nie jest to dla mnie do końca jasne a póki co nie znalazłem odpowiedzi w necie.

Póki co moja konfiguracja wygląda następująco:
upload_2021-10-11_15-12-32.png

(wyjaśniając - "HDDs" to moje 2 dyski w grupie RAID1).

Natomiast struktura folderów:
upload_2021-10-11_15-26-26.png

  • Jaką rolę pełni folder "Download" i czemu jest ściśle powiązany z folderami współdzielonymi "Filmy" i "Zdjęcia"?
  • Jest możliwość zmienia jego domyślnej nazwy?
  • Jest możliwość jego ukrycia zarówno dla admina jak i innych użytkowników?
Kolejne niejasności to dostęp do QNAP'a z poziomu maca i menadżera "Finder". Logując się jako nowy użytkownik (nie będący adminem):
upload_2021-10-11_15-30-32.png

widzę foldery "Download", "Multimedia", "Public", których widzieć nie powinienem a dodatkowo foldery "Multimedia" jak i "Public" nie są widoczne nawet dla admina z poziomu QTS'a (siedzą one na dysku SSD)...

W samej zakładce "Network" w Finderze widzę 2 pozycje co do dostępu do NAS'a:
upload_2021-10-11_15-34-15.png

i pytanie czy można zostawić dostęp jedynie do AFP? Jeżeli tak to dodatkowo potrzebuję usunąć możliwość klikania w folder "Download" bo próba jego otwarcia kończy się crash'em Findera i rozłączeniem połączenia z serwerem.

Jeżeli chodzi o moje ustawienia uprawnień folderu współdzielonego dla grupy everyone, w której znajduje się mój nowy użytkownik (zalogowany na screenach wyżej) to wyglądają one następująco:
upload_2021-10-11_15-37-8.png


W sytuacji kiedy ustawiam "Deny" dla folderu "Download" i próbuje wyświetlić jakiś film na telefonie używając "Qvideo" - aplikacja nie pokazuje zupełnie nic dlatego zmieniłem na "RO".

Z góry bardzo dziękuję za pomoc bądź odniesienie do jakiegoś miejsca w którym jest to wyjaśnione bo przeklikałem już chyba cały interfejs QTS'a ale niczego nie znalazłem.
 
aką rolę pełni folder "Download"
Foldery:
Download
Multimedia
Public
Web
są domyślnie tworzone na QNAPie : Default Shared Folders
nie kasować , nie przesuwać , zostawić w świętym spokoju - polecam UKRYĆ je : How can I hide a shared folder?

czemu jest ściśle powiązany z folderami współdzielonymi "Filmy" i "Zdjęcia"
Jak doszedłeś do tego wniosku ?

Jest możliwość zmienia jego domyślnej nazwy?
Czego nazwy ?

Jest możliwość jego ukrycia zarówno dla admina jak i innych użytkowników?
Udziału ? Link masz na początku posta.

widzę foldery "Download", "Multimedia", "Public", których widzieć nie powinienem
Bez praw dostępu tego usera oraz praw grup - no commento.

na temat AFP niech wypowie się ktos z MAC bo wg mnie od dwóch lat japka przechodzą na SMB , AFP jest be.
 
@pigers z dużym spóźnieniem ale dziękuję bardzo za odpowiedzi!
Skończyło się tym, że zarówno z dysków HDD jak i jednego SSD zrobiłem osobne woluminy statyczne a wspomniane wyżej foldery siedzą właśnie na SSD razem z systemem.

Chciałbym również zapytać o ContainerStation, ponieważ nie znalazłem podobnego pytania w innych tematach - jak ustawić, żeby obrazy jak i kontenery dockerowe siedziały na SSD? Nigdzie nie mogę tego ustawić a przy pierwszym uruchomieniu apki miałem możliwość wyboru tylko HDD. Muszę wydzielić osobny wolumin z SSD, żeby coś takiego zrobić? Jeżeli tak to czeka mnie reinstalacja systemu?
 
Tym razem proszę Was o pomoc w temacie DLNA, ponieważ spróbowałem już chyba wszystkiego i problemu nie udało mi się rozwiązać...

Zgrałem sobie filmy na QNAP'a, wszystkie w formatach .mov lub .mp4 (.mov w rozdzielczości 4k 60fps, video codec H264, audio codec AAC) i próbuje je sobie odtwarzać po DLNA na telewizorze LG OLED55CX3LA z systemem WebOS. Spora większość z nich streamowana jest bezproblemowo, super płynnie a części z nich niestety nie udaje się z jakiegoś powodu odtworzyć i TV sypie błędem "Nie można rozpoznać pliku".
Próbowałem na TV: Plex, Serviio ale efekt jest ten sam. Jedyny sposób przez który wszystko działa bezproblemowo to HybridDesk Station ale w tym przypadku telewizor nie oferuje kompletnej listy ustawień obrazu i odtwarzanie filmów nie jest tak super płynne a dodatkowo trzeba nawigować klawiaturą i myszką lub telefonem co nie może w moim przekonaniu konkurować z pilotem Magic Control.

Inne urządzenia i ich zachowanie podczas próby odtwarzania:
  1. MacBook:
    • W tym przypadku bezproblemowo działa odtwarzanie filmów po SMB, w przeglądarce uruchamiając Serviio Media Browser czy Emby ale Plex też ma z niektórymi plikami problem tak samo jak TV (buforowanie trwa w nieskończoność i odtwarzanie ostatecznie nie startuje).
  2. iPhone:
    • Tutaj używam głównie Qfile i wszystko działa bez jakiejkolwiek zacinki czy błędu.
Puściłem jeszcze raz indeksowanie w Multimedia Console ale nic to nie naprawiło.

Żeby dokładniej zobrazować mój przypadek:
Na woluminie statycznym (dyski HDD) struktura folderu:
/Filmy/Wakacje/
  • film1.mov
  • film2.mov
  • film3.mov
wszystkie z nich są nie dłuższe niż 1min, nagrane w tym samym dniu, tym samym urządzeniem na przestrzeni 3 godzin.
film1.mov odtwarza się bez problemu, reszta niestety już nie.

Będę bardzo wdzięczny za każdy trop i pomoc!
 
Sęk w tym, że Plex/Emby nie rozwiązują tego problemu a dodatkowo stwarzają nowe jak np. to, że w innym folderze mam 7 kolejnych podfolderów i widoczne jest tylko 6 mimo tego, że każdego nazwa jak i zawartość jest bardzo podobna. Podążałem zaleceniami twórców ale i tak nic to nie dało. Fakt jest taki, że każdy poleca te narzędzia a więcej jest tematów z problemami ich dotyczącymi.
 
Dobra, znalazłem źródło problemu - filmy .mov z bitrate < 40Mbps streamowane są w oryginalnej jakości natomiast powyżej tej wartości transkodowane (Plex, Emby) lub w ogóle nie da się ich odtworzyć (DLNA).

Od czego zależny jest ten limit w Plex? Dodam, że NAS podłączony jest do sieci LAN o prędkości 800/800 Mb/s.
 
filmy z bitrate < 40Mbps streamowane są w oryginalnej jakości natomiast powyżej tej wartości transkodowane
żeby zmniejszyć bitrate ;) bo odbiornik nie wyrabia

Od czego zależny jest ten limit w Plex?
Od tego co odbiornik (program/telewizor) zaraportują plus przepustowość łącza (a TV zwykle mają łącze 100Mb , NIE 1 GB!)

Dodam, że NAS podłączony jest do sieci LAN o prędkości 800/800 Mb/s.
Sieć lokalną możesz mieć 1 gigabit, to wygląda na Twoją maksymalną prędkość internetu.

Pogrzeb w kliencie plexa za przepustowością , popatrz za DirectPlay ?

W emby każdy klient reguluje to sam sobie (plus to co serwer narzuca):
upload_2021-11-12_13-28-31.png


upload_2021-11-12_13-28-40.png



upload_2021-11-12_13-27-35.png


server-side:
upload_2021-11-12_13-26-36.png


dla przykładu - ja mam założenie - jeśli musisz transkodować dany plik, tzn że masz gówniany odtwarzacz , nie obejrzysz sobie wcale, nie mój problem.
Najczęstszy problem ? bo mój "smart-tv" nie odtwarza tego , ale tamto działało .. jak popatrzysz w bebechy pliku to w 90% przypadków plik jest za duży (duży bitrate) bądź jest zakodowany za pomocą takiego kodeka co go "smart-tv" nie zna.
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
Jest to dla mnie znajomy temat i u siebie omijam to ograniczenie używając adaptera USB Ethernet (cable matters).

To może inaczej - istnieje możliwość streamowania oryginalnego pliku bez transkodowania czekając po prostu aż content przejdzie buforowanie? Dostępne resource'y w moim QNAP'ie nie należą do najmocniejszych i nawet używając dysku RAM jako folder transkodowania, sam proces jest potwornie wolny przy zużyciu CPU na poziomie 100%.
 
To może inaczej - istnieje możliwość streamowania oryginalnego pliku bez transkodowania czekając po prostu aż content przejdzie buforowanie?
użyć takiej kombinacji urządzeń/programów żeby transkodowanie nie było potrzebne - generalnie zapomnij o smart TV - bo i tak za rok/dwa nowe kodeki filmów zabiją śmiechem twoje urządzenie.
Ja mam Nvidia Shielda (opisałem na forum) do oglądania (i grania) , @Pawliko ma swoje Zgemma H9S. @Ice - też Shielda , @grzenio też jedzie na shieldzie.
Generalnie każdy kto miał MiBoxa, a miał szanse skorzystać z czegoś mądrzejszego - szybko uciekł z tanich boxów.

nawet używając dysku RAM jako folder transkodowania, sam proces jest potwornie wolny przy zużyciu CPU na poziomie 100%.
nie zezwalaj na transkodowanie.
 
Zgadzam się z @pigers - TV w większości mają 100mbit ethernet. Shield jako mulit kombajn do wszystkiego - 2019 dodatkowo z DV i HDR10+. Zidoo Z9X i w górę (imho nie ma sensu - wszystkie mają te same bebechy) jako dedyk do filmów zdecydowanie najlepsze urządzenie aktualnie na rynku.
 
Generalnie to co pisza wyzej to prawda.
Ja kieruje sie jednak przy zakupie stosunkiem cena/mozliwosci/MOJE POTRZEBY.
Jezeli chcesz odtwarzac filmy z kinem domowym, w HDR, z dolby vision, i innymi rarytasami - Tanie odtwarzacze beda problemem. A to nie bedzie passthrough, a to tego, tamtego, a to sie kodek dzwieku bedzie transkodowal... Ogolnie odradzam.

ALE, jezeli nie potrzebujesz tych bajerow, smialo wchodz w cos tanszego typu amazon firestick4k max, mibox, czy inne "TV boxy"
Dadzą one rade bez zająkniecia z odtwarzaniem z plexa. A jak nie, to zawsze zostaje stare sprawdzone KODI + plugin plexa. No i tutaj nie ma mowy ze cos nie bedzie dzialac.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. folder multimedia
  2. plex złe odtwarzanie 4k
  3. inode
  4. kodek ac3
  5. karta graficzna
  6. nadmiarowa alokacja
  7. karta pcie system
  8. folder download qnap
  9. 253d qm2-2p-244a
  10. serwer nie jest wystarczająco wydajny
  11. iCloud
  12. karta graficzna pci
  13. shield
  14. pcie cache
  15. reinstalacja
  16. TS-253D jaki ram
  17. iphone qnap
  18. homekit
  19. browser station
  20. domyślne foldery udostępnione
  21. bibliotek kodi
  22. Kodi shield
  23. jaki model ssd na system
  24. qm-2p-244a ts-253d
  25. zgemma
  26. dysk na system i aplikacje
  27. HD Player