JuRik99

Entry Technician
Q Associate
30 Wrzesień 2021
34
3
8
QNAP
TS-x53D
Ethernet
1 GbE
Witam wszystkich!

Co prawda jestem tutaj nowy i przed zadaniem pierwszych pytań zawsze staram się doczytać jak najwięcej ale nie mam jednoznacznych odpowiedzi, dlatego chciałbym Was prosić o pomoc w kilku kwestiach.

Póki co do swojego QNAP'a wsadziłem tylko 2xHDD w RAID1 (Seagate IronWolf ST4000VN008 4TB) ale chciałbym dorzucić kartę QM2-2P-244A, RAM 8/16 i SSD NVMe (póki co jeden na system, aplikacje, kontenery, VM'ki).

Moje pytania do Was:
  • RAM - czytałem na forum, że głównie polecane są kości Crucial. Faktycznie te wybieraliście? Przy normalnym korzystaniu z serwera + kontenery + VM'ki, wystarczy 8GB czy lepiej od razu 16GB? Używa ktoś dokupionej kości razem ze stock'ową 4GB od QNAP bo czytałem, że różnie to połączenie działa?
  • Karta QM2 i dysk SSD - jak najlepiej ogarnąć instalację systemu + aplikacji na SSD przy korzystaniu z aktualnie posiadanych HDD wyłącznie jako storage (jest już na nich system + aplikacje)?
  • SSD - jaki najbardziej polecacie biorąc pod uwagę PCIe 2x4 w QM2? Na forum przewija się w większości Samsung EVO 960/970. 500GB wystarczy czy lepiej od razu iść w 1TB?
  • Dyski zewnętrzne - podłączone do USB 3.1 pracują u Was 24h/7 czy sporadycznie w przypadku wykonywania backup'ów? Te dyski muszą być dedykowane do NAS?
  • Drugi dysk SSD - warto iść od razu w drugi dysk SSD do cache'a RO?
Z góry wielkie dzięki za komentarze i pomoc!

Wersja oprogramowania Firmware:
Model serwera: QNAP TS-253D
Zamontowałem dzisiaj kartę QM2 razem z Samsungiem 970 EVO Plus, wyciągnąłem dyski HDD, żeby zainstalować system od nowa ale dziwi mnie jedna rzecz:
upload_2021-10-7_22-56-40.png

Ktoś wie czemu dostępny rozmiar przestrzeni dyskowej to tylko ~360GB z ~466GB pojemności? System zajmuje aż 100GB?
Użyłem wolumenu statycznego (inode ustawiony na 4K).
 
Potrzebuje Waszej pomocy w sprawie struktury folderów i dysków bo nie jest to dla mnie do końca jasne a póki co nie znalazłem odpowiedzi w necie.

Póki co moja konfiguracja wygląda następująco:
upload_2021-10-11_15-12-32.png

(wyjaśniając - "HDDs" to moje 2 dyski w grupie RAID1).

Natomiast struktura folderów:
upload_2021-10-11_15-26-26.png

  • Jaką rolę pełni folder "Download" i czemu jest ściśle powiązany z folderami współdzielonymi "Filmy" i "Zdjęcia"?
  • Jest możliwość zmienia jego domyślnej nazwy?
  • Jest możliwość jego ukrycia zarówno dla admina jak i innych użytkowników?
Kolejne niejasności to dostęp do QNAP'a z poziomu maca i menadżera "Finder". Logując się jako nowy użytkownik (nie będący adminem):
upload_2021-10-11_15-30-32.png

widzę foldery "Download", "Multimedia", "Public", których widzieć nie powinienem a dodatkowo foldery "Multimedia" jak i "Public" nie są widoczne nawet dla admina z poziomu QTS'a (siedzą one na dysku SSD)...

W samej zakładce "Network" w Finderze widzę 2 pozycje co do dostępu do NAS'a:
upload_2021-10-11_15-34-15.png

i pytanie czy można zostawić dostęp jedynie do AFP? Jeżeli tak to dodatkowo potrzebuję usunąć możliwość klikania w folder "Download" bo próba jego otwarcia kończy się crash'em Findera i rozłączeniem połączenia z serwerem.

Jeżeli chodzi o moje ustawienia uprawnień folderu współdzielonego dla grupy everyone, w której znajduje się mój nowy użytkownik (zalogowany na screenach wyżej) to wyglądają one następująco:
upload_2021-10-11_15-37-8.png


W sytuacji kiedy ustawiam "Deny" dla folderu "Download" i próbuje wyświetlić jakiś film na telefonie używając "Qvideo" - aplikacja nie pokazuje zupełnie nic dlatego zmieniłem na "RO".

Z góry bardzo dziękuję za pomoc bądź odniesienie do jakiegoś miejsca w którym jest to wyjaśnione bo przeklikałem już chyba cały interfejs QTS'a ale niczego nie znalazłem.
 
aką rolę pełni folder "Download"
Foldery:
Download
Multimedia
Public
Web
są domyślnie tworzone na QNAPie : Default Shared Folders
nie kasować , nie przesuwać , zostawić w świętym spokoju - polecam UKRYĆ je : How can I hide a shared folder?

czemu jest ściśle powiązany z folderami współdzielonymi "Filmy" i "Zdjęcia"
Jak doszedłeś do tego wniosku ?

Jest możliwość zmienia jego domyślnej nazwy?
Czego nazwy ?

Jest możliwość jego ukrycia zarówno dla admina jak i innych użytkowników?
Udziału ? Link masz na początku posta.

widzę foldery "Download", "Multimedia", "Public", których widzieć nie powinienem
Bez praw dostępu tego usera oraz praw grup - no commento.

na temat AFP niech wypowie się ktos z MAC bo wg mnie od dwóch lat japka przechodzą na SMB , AFP jest be.
 
@pigers z dużym spóźnieniem ale dziękuję bardzo za odpowiedzi!
Skończyło się tym, że zarówno z dysków HDD jak i jednego SSD zrobiłem osobne woluminy statyczne a wspomniane wyżej foldery siedzą właśnie na SSD razem z systemem.

Chciałbym również zapytać o ContainerStation, ponieważ nie znalazłem podobnego pytania w innych tematach - jak ustawić, żeby obrazy jak i kontenery dockerowe siedziały na SSD? Nigdzie nie mogę tego ustawić a przy pierwszym uruchomieniu apki miałem możliwość wyboru tylko HDD. Muszę wydzielić osobny wolumin z SSD, żeby coś takiego zrobić? Jeżeli tak to czeka mnie reinstalacja systemu?
 
Tym razem proszę Was o pomoc w temacie DLNA, ponieważ spróbowałem już chyba wszystkiego i problemu nie udało mi się rozwiązać...

Zgrałem sobie filmy na QNAP'a, wszystkie w formatach .mov lub .mp4 (.mov w rozdzielczości 4k 60fps, video codec H264, audio codec AAC) i próbuje je sobie odtwarzać po DLNA na telewizorze LG OLED55CX3LA z systemem WebOS. Spora większość z nich streamowana jest bezproblemowo, super płynnie a części z nich niestety nie udaje się z jakiegoś powodu odtworzyć i TV sypie błędem "Nie można rozpoznać pliku".
Próbowałem na TV: Plex, Serviio ale efekt jest ten sam. Jedyny sposób przez który wszystko działa bezproblemowo to HybridDesk Station ale w tym przypadku telewizor nie oferuje kompletnej listy ustawień obrazu i odtwarzanie filmów nie jest tak super płynne a dodatkowo trzeba nawigować klawiaturą i myszką lub telefonem co nie może w moim przekonaniu konkurować z pilotem Magic Control.

Inne urządzenia i ich zachowanie podczas próby odtwarzania:
  1. MacBook:
    • W tym przypadku bezproblemowo działa odtwarzanie filmów po SMB, w przeglądarce uruchamiając Serviio Media Browser czy Emby ale Plex też ma z niektórymi plikami problem tak samo jak TV (buforowanie trwa w nieskończoność i odtwarzanie ostatecznie nie startuje).
  2. iPhone:
    • Tutaj używam głównie Qfile i wszystko działa bez jakiejkolwiek zacinki czy błędu.
Puściłem jeszcze raz indeksowanie w Multimedia Console ale nic to nie naprawiło.

Żeby dokładniej zobrazować mój przypadek:
Na woluminie statycznym (dyski HDD) struktura folderu:
/Filmy/Wakacje/
  • film1.mov
  • film2.mov
  • film3.mov
wszystkie z nich są nie dłuższe niż 1min, nagrane w tym samym dniu, tym samym urządzeniem na przestrzeni 3 godzin.
film1.mov odtwarza się bez problemu, reszta niestety już nie.

Będę bardzo wdzięczny za każdy trop i pomoc!
 
Sęk w tym, że Plex/Emby nie rozwiązują tego problemu a dodatkowo stwarzają nowe jak np. to, że w innym folderze mam 7 kolejnych podfolderów i widoczne jest tylko 6 mimo tego, że każdego nazwa jak i zawartość jest bardzo podobna. Podążałem zaleceniami twórców ale i tak nic to nie dało. Fakt jest taki, że każdy poleca te narzędzia a więcej jest tematów z problemami ich dotyczącymi.
 
Dobra, znalazłem źródło problemu - filmy .mov z bitrate < 40Mbps streamowane są w oryginalnej jakości natomiast powyżej tej wartości transkodowane (Plex, Emby) lub w ogóle nie da się ich odtworzyć (DLNA).

Od czego zależny jest ten limit w Plex? Dodam, że NAS podłączony jest do sieci LAN o prędkości 800/800 Mb/s.
 
filmy z bitrate < 40Mbps streamowane są w oryginalnej jakości natomiast powyżej tej wartości transkodowane
żeby zmniejszyć bitrate ;) bo odbiornik nie wyrabia

Od czego zależny jest ten limit w Plex?
Od tego co odbiornik (program/telewizor) zaraportują plus przepustowość łącza (a TV zwykle mają łącze 100Mb , NIE 1 GB!)

Dodam, że NAS podłączony jest do sieci LAN o prędkości 800/800 Mb/s.
Sieć lokalną możesz mieć 1 gigabit, to wygląda na Twoją maksymalną prędkość internetu.

Pogrzeb w kliencie plexa za przepustowością , popatrz za DirectPlay ?

W emby każdy klient reguluje to sam sobie (plus to co serwer narzuca):
upload_2021-11-12_13-28-31.png


upload_2021-11-12_13-28-40.png



upload_2021-11-12_13-27-35.png


server-side:
upload_2021-11-12_13-26-36.png


dla przykładu - ja mam założenie - jeśli musisz transkodować dany plik, tzn że masz gówniany odtwarzacz , nie obejrzysz sobie wcale, nie mój problem.
Najczęstszy problem ? bo mój "smart-tv" nie odtwarza tego , ale tamto działało .. jak popatrzysz w bebechy pliku to w 90% przypadków plik jest za duży (duży bitrate) bądź jest zakodowany za pomocą takiego kodeka co go "smart-tv" nie zna.
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
Jest to dla mnie znajomy temat i u siebie omijam to ograniczenie używając adaptera USB Ethernet (cable matters).

To może inaczej - istnieje możliwość streamowania oryginalnego pliku bez transkodowania czekając po prostu aż content przejdzie buforowanie? Dostępne resource'y w moim QNAP'ie nie należą do najmocniejszych i nawet używając dysku RAM jako folder transkodowania, sam proces jest potwornie wolny przy zużyciu CPU na poziomie 100%.
 
To może inaczej - istnieje możliwość streamowania oryginalnego pliku bez transkodowania czekając po prostu aż content przejdzie buforowanie?
użyć takiej kombinacji urządzeń/programów żeby transkodowanie nie było potrzebne - generalnie zapomnij o smart TV - bo i tak za rok/dwa nowe kodeki filmów zabiją śmiechem twoje urządzenie.
Ja mam Nvidia Shielda (opisałem na forum) do oglądania (i grania) , @Pawliko ma swoje Zgemma H9S. @Ice - też Shielda , @grzenio też jedzie na shieldzie.
Generalnie każdy kto miał MiBoxa, a miał szanse skorzystać z czegoś mądrzejszego - szybko uciekł z tanich boxów.

nawet używając dysku RAM jako folder transkodowania, sam proces jest potwornie wolny przy zużyciu CPU na poziomie 100%.
nie zezwalaj na transkodowanie.
 
Zgadzam się z @pigers - TV w większości mają 100mbit ethernet. Shield jako mulit kombajn do wszystkiego - 2019 dodatkowo z DV i HDR10+. Zidoo Z9X i w górę (imho nie ma sensu - wszystkie mają te same bebechy) jako dedyk do filmów zdecydowanie najlepsze urządzenie aktualnie na rynku.
 
Generalnie to co pisza wyzej to prawda.
Ja kieruje sie jednak przy zakupie stosunkiem cena/mozliwosci/MOJE POTRZEBY.
Jezeli chcesz odtwarzac filmy z kinem domowym, w HDR, z dolby vision, i innymi rarytasami - Tanie odtwarzacze beda problemem. A to nie bedzie passthrough, a to tego, tamtego, a to sie kodek dzwieku bedzie transkodowal... Ogolnie odradzam.

ALE, jezeli nie potrzebujesz tych bajerow, smialo wchodz w cos tanszego typu amazon firestick4k max, mibox, czy inne "TV boxy"
Dadzą one rade bez zająkniecia z odtwarzaniem z plexa. A jak nie, to zawsze zostaje stare sprawdzone KODI + plugin plexa. No i tutaj nie ma mowy ze cos nie bedzie dzialac.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. folder multimedia
  2. plex złe odtwarzanie 4k
  3. inode
  4. kodek ac3
  5. karta graficzna
  6. homekit
  7. browser station
  8. domyślne foldery udostępnione
  9. bibliotek kodi
  10. Kodi shield
  11. jaki model ssd na system
  12. qm-2p-244a ts-253d
  13. zgemma
  14. dysk na system i aplikacje
  15. HD Player
  16. nadmiarowa alokacja
  17. karta pcie system
  18. folder download qnap
  19. 253d qm2-2p-244a
  20. serwer nie jest wystarczająco wydajny
  21. iCloud
  22. karta graficzna pci
  23. shield
  24. pcie cache
  25. reinstalacja
  26. TS-253D jaki ram
  27. iphone qnap