Pomoc Samoczynny restart Qnapa

Shiro

Nowy użytkownik
Noobie
27 Styczeń 2022
6
1
3
31
QNAP
TS-x28A
Ethernet
1 GbE
Witam wszystkim.

Mam u siebie w domu od kilku lat Qnapa TS-228A, który dzisiaj mnie bardzo zaskoczył. A precyzyjnie ujmując sam się zaktualizował do wersji 5.0.0.1891 o_O
Aktualizacje automatyczne miałem wyłączone (uprzedzam pytania), stąd moje wielkie zaskoczenie jak dzisiaj w nocy sam stwierdził że się podniesie o kilka wersji do góry.
W tej chwili poza sprawdzeniem czy przypadkiem automatyczne aktualizacje się nie włączyły zablokowałem całkowicie dostęp do internetu dla qnapa. Wcześniej był za NATem bez UPNP, także nic teoretycznie nie miało prawa się tam dostać (chyba że sam nawiązał połączenie).
W logach niestety nic nie widać poza rozpoczęciem update'u. I tutaj mam pytanie czy kogoś spotkała podobna historia? Przyznam że nie aktualizowałem go od roku i się zastanawiam czy po prostu to nie jest efekt, jakiegoś wbudowanego mechanizmu dla ludzi który wolą "swoją" stabilną wersję.
 
Stawiam ze wymusil to qnap zeby durni userzy ktorzy nie zaktualizowali softu w ktorym jest dziura, nagle nie obudzili sie z placzem ze ich dane sa zaszyfrowane.
I z punktu widzenia Qnapa, lepiej miec klienta ktoremu sie zaktualizowal SAM qnap, i troche pojeczal po forach ze sie samo zaktualizowalo, niz miec klienta ktory stracil swoje wszystkie dane.

Ofc to tylko moje przypuszczenia.
Ale ja na miejscu Qnapa postąpiłbym tak samo.
 
Stawiam ze wymusil to qnap zeby durni userzy ktorzy nie zaktualizowali softu w ktorym jest dziura, nagle nie obudzili sie z placzem ze ich dane sa zaszyfrowane.
I z punktu widzenia Qnapa, lepiej miec klienta ktoremu sie zaktualizowal SAM qnap, i troche pojeczal po forach ze sie samo zaktualizowalo, niz miec klienta ktory stracil swoje wszystkie dane.

Ofc to tylko moje przypuszczenia.
Ale ja na miejscu Qnapa postąpiłbym tak samo.
Jacy durni userzy? Ja nie aktualizowałem bo było duże prawdopodobieństwo, że jak coś się nie uda to czeka mnie podróż 200km, żeby postawić serwer na nogi. Widziałem z czym się wiąże temat pracy na starym oprogramowaniu. I się dzisiaj człowiek zastanawiał czemu nie może się zalogować do serwera. Dodatkowo czekam na oficjalne info czemu wymusili restart i aktualizację serwerów bez jakiegokolwiek powiadomienia użytkowników oraz informacje o ataku z użyciem DeadBolt.
 
Jacy durni userzy?
Tacy ktorzy NIE AKTUALIZUJA softu.
Ja nie aktualizowałem bo było duże prawdopodobieństwo, że jak coś się nie uda to czeka mnie podróż 200km
No to teraz czeka cie na 100%
Skoro pracujesz zdalnie to wypada miec VPN do serwera, a nie NA JEDYNYM serwerze.

Dodatkowo czekam na oficjalne info czemu wymusili restart i aktualizację serwerów bez jakiegokolwiek powiadomienia użytkowników oraz informacje o ataku z użyciem DeadBolt.
To wystawiaj ticket na helpdesk.
FAQ - Oficjalne wsparcie QNAP

Jak dostaniesz oficjalna odpowiedz to daj znac, rowniez jestem ciekawy ;)
 
Tacy ktorzy NIE AKTUALIZUJA softu.
Nie no spoko aktualizujmy wszystko i zawsze. Chyba był taki motyw, że na maszynie do podtrzymywania życia pacjenta włączyła się aktualizacja windy + restart
No to teraz czeka cie na 100%
Skoro pracujesz zdalnie to wypada miec VPN do serwera, a nie NA JEDYNYM serwerze.
Nie pracuje zdalnie na nim. Służy do zabawy i nauki.
Jak dostaniesz oficjalna odpowiedz to daj znac, rowniez jestem ciekawy
Nie ma sensu do nich w tym temacie pisać. Chociaż na forum angielskim qnapa był post, że jakaś osoba miała najnowszą wersje QTS. Więc nic nie wiadomo.
 
Nie no spoko aktualizujmy wszystko i zawsze.
Dokladnie tak, aktualny soft to podstawa w dzisiejszych czasach. :)

Chyba był taki motyw, że na maszynie do podtrzymywania życia pacjenta włączyła się aktualizacja windy + restart
Taka maszyna nie jest podpieta do internetu.
Nie ma sensu do nich w tym temacie pisać.
Chyba jedyny sposob zebys dostal oficjalna odpowiedz.

Ofc masz racje, tak nie powinno byc.
Ale mysle ze Qnap wybral mniejsze zlo i tyle.
 
Ja także miałem w nocy samoczynną aktualizację na TS-251 i TS-453D z wyłączoną automatyczną aktualizacją, co ciekawe dwa TVS-471 ze starym firmware 4.3.4 20180810 nie zaktualizowały się.
 
Dokladnie tak, aktualny soft to podstawa w dzisiejszych czasach. :)
Tu się prawie zgodzę. Prawie, bo w przypadku QNAPa "problem" jest taki, że jak produkcyjnie wyszedł QTS 5 do dużo rzeczy nie działało. M.in. problemem było to, że po aktualizacji wyłączał się VPN co dla wielu użytkowników oznaczało brak zdalnego dostępu i tą przysłowiową "200 kilometrową podróż". A druga rzecz to "okropny" wygląd, a dokładniej wielkie ikony które wręcz "odstraszają".

Na trzech QNAPach które mam (w trzech różnych lokalizacjach) do niedawna miałem włączone automatyczne aktualizacje. I jakoś na jesieni (nie pamiętam dokładnie kiedy to było) ale na TS-251A zrobiła się automatyczna aktualizacja do QTS 5. No i został wtedy automatycznie wyłączony serwer VPN co uniemożliwiło mi zdalny dostęp. Ponieważ akurat nie planowałem podróży do tamtej lokalizacji (150km) to poradziłem sobie poprzez sesję team viewer do komputera jednego z użytkowników którzy tam na co dzień są. No i jak zobaczyłem jak wyglądają ikonki w QTS 5 to od razu w dwóch pozostałych QNAPach odznaczyłem automatyczną aktualizację.

Dzisiaj w nocy (pomimo wyłączonej automatycznej aktualizacji) na TS-473A zrobiła mi się aktualizacja do QTS 5. A miałem wersję 4.5.4.1800(20210923) czyli nie najnowszą z serii QTS 4, no ale do QTS 4.5.4.1892 build 20211223 nie chciał mi się ten 473A zaktualizować. Po ręcznym sprawdzeniu aktualizacji zawsze proponował wersję 5.
Tutaj uwaga: serwer VPN cały czas działa

No i pozostał mi jeszcze trzeci QNAP, tym razem TS-453D gdzie również mam wyłączoną automatyczną aktualizację oraz obecnie jest QTS 4.5.4.1800(20210923). W nocy nie nastąpiła aktualizacja do wersji 5. I to jest ciekawe, bo jaki był więc klucz do wykonania update do QTS 5? Zarówno w 473A jak i 453D miałem tą samą wersję 4.5.4.1800(20210923) a tylko na tym pierwszym w nocy zrobiła się aktualizacja.

Tak BTW: Co do serwera VPN na QNAPie vs routerze. Oczywiście lepiej było by go mieć na routerze, ale często dla "normalnych" użytkowników oznacza to wymianę routera na nowy, jego konfigurację itd, bo routery które posiadają (w zdecydowanej większości od ISP) nie mają takiej funkcji. A przy takim amatorskim użytkowaniu to po prostu uruchamia się serwer VPN na QNAPie (no w końcu ma taką funkcjonalność to czemu niby z niej nie korzystać?) i ogólnie to działa. "Ogólnie" bo w takich sytuacjach jak opisane powyżej przestaje i wtedy może być problem.
 
W przypadku samoczynnej aktualizacji na TS-453D stworzył się folder Multimedia na woluminie 1 pomimo że miałem taki stworzony na woluminie 2, sam katalog pozostał z zawartością ale był niewidoczny i zmieniła się ścieżka dostępu na tego nowego, pustego zresztą.
 
Właśnie zrobiłem samemu aktualizację do QTS 5 na 453D i tutaj również serwer VPN po aktualizacji sam się uruchomił i wszystko działa. Wynika z tego, że to był jakiś błąd w poprzednich wersjach QTS 5 który został już naprawiony. Pozostaje jeszcze tylko naprawić wielkość ikon i będzie OK :)
 
U mnie w ostatnich 24h na 3 urządzeniach poleciał update z wersji 4.5.4 (build z grudnia 2021) do wersji QTS 5.0, pomimo wyłączonej automatycznej aktualizacji. Na dwóch urządzeniach jest OK, na jednym mam problem z dostępem poprzez VPN. Jest to trochę chore, że nie mam pełnej kontroli nad urządzeniem i jakimś cudem Qnap może wymusić aktualizację. :/ Ewentualnie w wersji 4.5.4 z grudnia jest "zaszyte" polecenie aktualizacji po jakimś czasie...
 
Pawliko, ogólnie aktualizacja softu brzmi i jest wskazana, z tym że wypadałoby to zrobić w okienku serwisowym, o którym decyduje admin systemu. A tutaj mamy po prostu sytuację gdzie użytkownik/admin nie dostał informacji że będzie to wymuszone. W takim wypadku wiele środowisk produkcyjnych nie było gotowych na taką nie dostępność, co widać na redditcie. W moim przypadku obyło się lekko, bo moje produkcyjne qnapy są z marszu wypięte od neta,
więc nawet nie wiedzą że jest update, a oberwał tylko mój domowy.

Co nie zmienia faktu że skoro user sam wyłączą automatyczny update to godzi się na ewentualne problemy z lukami. No ale tutaj każdy teraz musi podjąć decyzję czy zmienia vendora czy odłącza takie urządzenie od sieci.
 
Co nie zmienia faktu że skoro user sam wyłączą automatyczny update to godzi się na ewentualne problemy z lukami.
Powiem tak. Pierdolenie o szopenie, jak by zaszyfrowaly im dyski to by bylo gadanie i stękanie ze zly qnap i oddajcie moje dane.
Po drugie jako admin serwera masz zajebany obowiazek go aktualizowac, wystarczy sobie ustawic odpowiednie powiadomienia o nowym updacie.
No ale tutaj każdy teraz musi podjąć decyzję czy zmienia vendora czy odłącza takie urządzenie od sieci.
No i jest 3 opcja, wielki administrator zmienia swoje nawyki, i loguje sie raz na tydzien i sprawdza czy soft jest aktualny.
 
  • Lubię to
Reakcje: Ice

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. ts-251a
  2. ts-473A
  3. ts-228A