Pomoc TS-228A martwy, brak jakiejkolwiek reakcji

agamemnons

Passing Basics
Beginner
9 Sierpień 2018
15
0
1
QNAP
null
Ethernet
null
1. Do nowego TS-228A wsadziłem nowy jeden dysk ironwolf seagate 3TB.
2. Za pomocą QfinderPro została zainicjowana instalacja/upgrade softu do wersji QTS 4.3.4.0644
3. Następnie skonfigurowałem jako dysk pojedynczy i wolumen uproszczony. Na końcu zaznaczyłem sprawdzenie dysku pod kątem uszkodzonych bad sektorów.

Przepraszam z góry za prowadzony opis ale niestety nie miałem nawet przyjemności nacieszyć się NASem i piszę nieco intuicyjnie.

Wiedziałem że szybko to się nie skończy więc (ostatni mi znany postęp to około 36%) proces sprawdzania dysku postanowiłem zostawić na noc.
Niedługo po tym po około 15-20 minutach lampki na obudowie jakby się ożywiły, było także słychać charakterystyczne 'BIPnięcia' i dysk nawet zaczął w specyficzny dla siebie sposób 'chrobotać'. Chcąc sprawdzić co się dzieje okazało się że TS-228A jest już (bardzo szybko jak widać przebiegło sprawdzanie pozostałych 64%) gotowy do pracy. Zainstalowałem na telefonie Qmanager`a zmieniłem hasło admina i na tym moja 'zabawa' z TS-228a się zakończyła bo poszedłem spać.

Rano NAS wyglądał na wyłączony (żadne kontrolki nie świeciły). Stwierdziłem że musiał w nocy sam się wyłączyć - pomyślałem że może tak ma jak dysk jest bezczynny przez jakiś czas. Jednak niestety najwidoczniej grubo się pomyliłem...

Jakakolwiek próba uruchomienia jest bezskuteczna:
- próba wciśnięcia i/lub przytrzymania któregokolwiek przycisku nie powoduje żadnej reakcji (a może ja to robię zbyt chaotycznie)
- nie świecą się żadne kontrolki
- brak jakiejkolwiek sygnalizacji dzwiękowej jak pisałem wyżej - charakterystycznych BIPnięć
- zgodnie z Firmware Recovery - QNAPedia próba wgrania softu z USB botowalnego również nic nie daje (różnica jest taka że obraz img wgrywałem aplikacją unetbotin)

Po prostu BRAK jakiejkolwiek reakcji na przyciski. W nocy musiało się coś wydarzyć co najprawdopodobniej spowodowało że TS-228 padł. Tylko co?

Dodam że dysk wyglądana zdrowy, podpinałem pod Lubuntu gparted widać partycje i SMART pokazuje OK

Teraz zwracam się z prośbą do doświadczonych są jakieś jeszcze inne sposoby sprawdzenia czy NAS jest padnięty?

NAS z dyskiem kupiony przez internet:
Reklamować?
A może udałoby się odstąpić od umowy jeszcze?

Wersja oprogramowania Firmware: QTS 4.3.4.0644
Model serwera: QNAP TS-228A
 
1. zmień zasilacz
2. bez dysku działa ?

Mnie to wygląda na trupa - jak możesz zwrot (14 dni od daty zakupu) zaznacz że po włożeniu dysku padł ... a jak nie, to reklamacja !

Czemu kupiłes NASa na ARMie ? Jesteś świadom ze to nie jest to coś, co masz w reklamach?
 
1. Nie mam skąd wziąć drugiego takiego, choć na obudowie zasilacza świeci się zielona dioda...
2. Z dyskiem i bez taka sama reakcja - trup.

ARMa wziąłem bo 4-ro rdzeniowy... wiem wiem że mogłem na intelu (ale to nie ten budżet) jednak głównie kierowałem się tym że istnieje możliwość na domyślnej licencji za free wpiąć do 4 kamer IP, głównie ma służyć jako rejestrator i sporadycznie jako DLNA. A poza tym jest (albo był) to mój pierwszy NAS.

Mnie bardziej zastanawia co takiego mogło spowodować że padł... nic nie zapowiadało i to raptem po 10 godzinach pracy (czas szacuje na podstawie informacji z CrustalDisk`u)
 
Jest światełko, udało się zwrócić. Pozostało czekać aby przyjęli zwrot...

Pigers tak na marginesie dlaczego pytałeś: "Czemu kupiłes NASa na ARMie ?"
Masz może jakieś alternatywy do tego co wybrałem wcześniej? A może właśnie na ARMie jest tak awaryjne?
 
Przeboleje i jestem w stanie dołożyć.... do TS-251A bo TS-251+ to już za grubo (dwa razy większy budżet) - oyczwiście pod warunkiem że zwrot zostanie uznany.

Jak jest z wirtualizacją na TS-251A coś lekkiego typu Lubuntu dałoby radę czy nie?

Ogólnie czy sprzęty QNAP idzie wpiąć do VPNa hamachi?

PS: nick nie może być z małej?
 
świetnie ! dodaj do tego 4/8 GB RAMu i masz naprawdę spoko maszynę

Jak jest z wirtualizacją na TS-251A coś lekkiego typu Lubuntu dałoby radę czy nie?
Do tego musisz celu, musisz mieć dużo RAM! Tak , ale nie jest to demon szybkości.

Ogólnie czy sprzęty QNAP idzie wpiąć do VPNa hamachi?
Hamachi ? nie - ale w wirtualizując, jak najbardziej - VPN.net – Hamachi by LogMeIn
 
Przeboleje i jestem w stanie dołożyć.... do TS-251A bo TS-251+ to już za grubo (dwa razy większy budżet)
Z tego co widzę to różnica jest na poziomie 200 zł, moim zdaniem warto dołożyć za lepszy procesor a ram rozbudować z czasem jak budżet na to pozwoli.
 
Z tego co widzę to różnica jest na poziomie 200 zł, moim zdaniem warto dołożyć za lepszy procesor a ram rozbudować z czasem jak budżet na to pozwoli.

Rozmowa wyszła od TS-228A - bo padł mi raptem po około 10h pracy... Zaintrygowało mnie pytanie pigers`a dlaczego ARM a nie INTEL więc poszedłem za ciosem i w poście wyżej wymieniłem TS-251a i TS-251+, więc nie chodzi tu o różnicę między TS-251A a TS-251+ a o różnicę między TS-228A a TS-251+ a co za tym idzie że budżet na TS-251+ jest podwójny w porównaniu do TS-228A
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. TS-228A