Pomoc Wymiana routera

Damian

Persona grata!
Q's Architect
22 Styczeń 2016
740
3
163
43
QNAP
TVS-x71
Ethernet
802.11ad
Cześć,
temat nie związany stricte z Qnapem. Mam router Netgear Nighthawk R8000P, który okazuje się że ma wadę fabryczną. Nie można aktualizować na nim FW. Zastanawiam się na jaki go wymienić. Fajnie by było jakby;
- starczył na dłużej,
- WiFi6,
- możliwość podmiany FW na jakiś inny np. OpenWRT, DD-WRT, itd.,
- mieszkanie w bloku, więc niekończenie zasięg jest priorytetem,
- myślałem o jakimś chińskim mini pc z pfSense,
- na pewno nie NetGear.

Ktoś coś poleci?
 
sam napisałeś extra router i kosa .. to nie są jakieś argumenty
to ze w Twoim mieszkaniu działa super WIFI, nie znaczy że u @Damian zadziała równie dobrze !
dam Ci przykład ode mnie
MT AC2 - na wyjmowanym pokoju działał zajebiście , zasięg z 4 piętra w bloku z wielkiej płyty na podwórku wiele metrów niżej
przeprowadzka na swoje .. wifi ledwo dyszy na korytarzu na tym samym pietrze
 
Postaram się następnym razem dać więcej propozycji...
Ale jeżeli uważasz że dyskusja była bezsensowna, i nic z niej nie wynika, wal perma już teraz.
Ale chyba nie na tym polega idea forum?
 
Krótko polecam ubiquiti dream machine -> router z ips/ids i acces pointem. Sieć mega bezpieczna. My z grzenio mamy po takim sprzęcie i chwalimy sobie.
 
  • Lubię to
Reakcje: Data
Ubi jest diabelsko drogie, ale mają UI 21w, dobra, łatwą, przyjemną konfigurację. Działa do bardzo dobrze. DPI bardzo fajnie filtruje treści, a w tej cenie co jest Ubi Dream machine pro, cieżko znaleźć sprzęt o podobnym profilu, wydajności, jakości wykonania. Dodatkowo, można wejść w ich ekosystem, a wtedy zarządzanie siecią z jednego miejsca jest mega.

Co do startych routerów -> 10, 15 lat temu nikt sobie nie zawracał uwagi, jakie mocne mogą być routery / WiFi, więc walili na maxa - był zasięg - dodatkowo najsłabszy punkt komunikacji - czyli urządzenie korzystające z WiFi miało wtedy wielkie i mocne anteny. Teraz? Nasze smartfony mają słabe wzmocnienie i to nie jest kwestia, że urządzenie nie daje sygnału, tylko końcowe za słabo odpowiada.
 
Też +1 dla Ubi ;)
Owszem cena wygina, ale to serio porządny sprzęt. Taki "jabcok" w sprzęcie sieciowym. Drogi i z bajerami, idealna zabawka dla gadżeciarzy, ale chyba sporo z nas do nich należy. Ale ostrzegam ekosystem Unifi potrafi uzależnić, podobnie zresztą jak Qnapy ;)
 
  • Lubię to
Reakcje: Data
Ja w domu jako brzegowego rutera używam właśnie MT RB4011iGS (bez wifi) i jak dla celów domowych jest to super sprzęt. Niestety serwerownia w domu jest pod schodami, niejako w bunkrze, więc Access Point'y musiałem wynieść jako niezależne punkty. Kilka lat temu jak zaczynałem okablowywać dom to MT praktycznie nie miał żadnej sensownej oferty pojedynczych AP, więc poszedłem w kierunku Cisco i tak już zostało. Ostatnio na krajowym rynku udało mi się zakupić kilka używanych AP serii 2800/3800 po 300 zł za sztukę co jak na ten sprzęt jest naprawdę dobrą ceną. Trzy urządzenia działają pod kontrolą Cisco Mobility Express i całkowicie pokrywają jednorodzinny dom. Super rozwiązaniem jest to, że cały czas monitorują otoczenie i dynamicznie zarządzają mocą oraz automatycznie przełączają urządzenia pomiędzy punktami. Gdy AP nie ma aktywnego połączenia to wygasza nadawanie i przechodzi na nasłuch, więc nie sieje niepotrzebnych fal. Niestety są to rozwiązania biznesowe więc dostęp do aktualizacji firmware jest płatny. Coś za coś. No i niestety fora użytkowników Cisco są mniej przyjazne dla zielonych ludzi niż innych dostawców.

Co do samego standardu Wifi6 to nie wiem czy obecnie jest sens wydawać na to pieniądze. Moje AP obsługują standard 802.11ac a w praktyce w domu mam tylko dwa urządzenia które potrafią go obsłużyć. Jak włączyłem szyfrowanie WPA3 to kolejna rzesza urządzeń poległa - głównie telefony Xiaomi serii PRO, czyli te lepsze. Okazało się że w ogóle nie obsługują szyfrowania WPA3, więc trzeba było wrócić do WPA2. Tak więc w perspektywie kilku najbliższych lat w ogóle nie myślę o standardzie 802.11ax
 
  • Lubię to
Reakcje: Damian i Data
Ja polecam następujący zestaw:
Router - Ubiquiti ER-X,
Punkt dostępowy - UniFi U6-Lite.
Wydaje mi się, że spałnia Twoje wymagania. Punkt dostępowy obsługuje WiFi6, na routerze i punkcie dostępowym można zainstalować OpenWrt jak komuś nie odpowiada firmware producenta.
Kontroler do zarządzania i konfiguracji punktu dostępowego na dockerze na Qnapie.
O, jeszcze sobie przypomniałem że Ubiquiti nie dostarcza w zestawie injectora POE do zasilania punktu dostępowego więc trzeba dokupić na własną rękę.
 
  • Lubię to
Reakcje: Data
Dostarcza.
Tylko ER-X to layer 3, a DMP to layer 7 -> co kto potrzebuje, choć w dzisiejszych czasach, nie wiem czy warto oszczędzać parę złotych na dobre zabezpieczenie sieci.
 
  • Lubię to
Reakcje: Data
@Ice Różnica to 1000zł więc nie takie parę ;) i zgadzam się ze na bezpieczeństwie nie ma co oszczędzać ale patrz na @Pawliko całe życie na TP-Linkach i go nie zhakowali (albo nie wie ;) )

Napisz jeszcze jaki masz internet dociągnięty bo jak ~100Mbit to nie ma co pchać jakiegoś mocno wyszukanego sprzętu za tysiące zł.
 
Dziś nikt nie szanuje pieniędzy. Lub większość. 200 na kolację, 100 na flaszke, 100 na głupoty. I to w jeden wieczór. Router? Kilka ładnych lat eksploatacji. Flaszka i kolacja, o tym zapomnisz po weekendzie. Mając routery warstwy 3 nigdy nie wiesz kto i co robi u Ciebie w domu. I to są fakty
 
  • Lubię to
Reakcje: Data
Odgrzeję kotleta :)

Potrzebuję pomocy przy wyborze routera do domu, kilku użytkowników, serwer, internet światłowód 300/50 mbps z możliwością rozpędzenia do 1000mbps

Priorytety:
- zabezpieczyć sieć przed atakami
- do 1000pln
- to co wyżej najistotniejsze
- może być bez wi-fi, mam dobrego AP który pokrywa dom

Mniej ważne:
- w miarę prosta konfiguracji (mile widziane tutoriale na yt)
- małe zużycie prądu
- obudowa nie do szafy

Coś tam szukałem i...
Ja używam RB4011iGS+5HacQ2HnD i to jest kosa.

Po przeczytaniu wątku przeszedł mi prze
z myśl MT ale bez wi-fi czyli RB4011iGS+RM, tylko czy tak silny router jest mi potrzebny, czy do domowego użytku nie styknąłby RB960PGS - a może to słabe urządzenie?
Oczywiście nie jestem jakoś zafiksowany na punkcie MT że musi być i "koniec"- choć jeszcze nie słyszałem/czytałem złego słowa o nich; chętnie rozpatrzę również modele innych firm :)

Ubi jest diabelsko drogie
Niestety dlatego Ubi Dream machine pro odpada...
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. kontroler ubiquiti
  2. Tenda
  3. https://forum.qnap.net.pl/threads/wymiana-routera.38115/