krzycho1989

Passing Basics
Beginner
28 Lipiec 2018
15
2
3
34
Czyżowice
lindom.pl
QNAP
TS-x51+
Ethernet
1 GbE
Cześć, szukam dysków do QNAP TS-673. Myślę o dwóch dyskach M2 pod system plus dwóch HDD.
Co byście wybrali?
Jakie DYSKI HDD kupić jakiem marki najlepiej się sprawdzają typowo do magazynowania danych? Producent/ modele?

DYSKI HDD o pojemności 4 lun 6 TB.

Pozdrawiam
 
Przygotuj się na przegrzewanie dysków M2 w tym modelu. Ja mam TS-473 i miałem z tym problem. Bardzo słabo jest tu rozwiązana wentylacja przestrzenie w której są dyski M2. W pierwszej wersji próbowałem chłodzenia pasywnego, czyli na dyski M2 założyłem zwykłe radiatory pasywne. Ale to się nie sprawdzało system się przegrzewał, szczególnie na jednym dysku i po przekroczeniu 75 stopni, wywalał błędem. Dopiero po montażu aktywnych radiatorów problem zniknął
Icy Box Radiator aktywny do dysku M.2 (IB-M2HSF-703) - Morele.net

Ale z ich montażem to też była rzeźba bo standardowo nie ma gdzie ich podłączyć. Trzeba kupić rozgałęziacz zasilania wentylatorów (4-pin) i wpiąć go albo do wentylatora obudowy, albo do wentylatora CPU. Ja chyba się podpiąłem do wentylatora obudowy.
https://allegro.pl/oferta/rozdzielacz-splitter-lacznik-hub-5-x-4pin-pwm-12999365310
 
  • Lubię to
Reakcje: 3Qn
gkowal A jak używasz tych dysków? Masz tam tylko system czy są wykonywane na nich jakieś operacje?
Co to za dyski, jakie modele?
Co byś polecał jeżeli chodzi o HDD?
 
System stoi na dwóch dyskach M.2 Crucial MX500 500GB CT500MX500SSD4 połączonych w RAID 1 - https://forum.qnap.net.pl/threads/ts-473-i-dyski-ssd-m-2-sata-2280.27643/
Ze względu na finanse najpierw to był jeden dysk, a po pewnym czasie dokupiłem drugi taki sam i przebudowałem system na RAID 1. Na SSD nie używam żadnego rozwiązania typu Cache lub Qtier bo w domowych potrzebach poza stratą miejsca na dysku SSD nie widziałem żadnych plusów w tych rozwiązaniach. Na SSD stoi tylko system z zainstalowanymi aplikacjami.

Dyski HDD mam takie jakie akurat były w domu na składzie i nie są to dedykowane rozwiązania do NAS, ale dobrze służą. Jeden ma już nalatane 75 000 godzin pracy (~8,5 lat) i nie chce paść. Ale na nim są akurat rzeczy nieistotne, które mogą zostać utracone.

No i mam dodatkowo rozbudowany RAM o dwie kości 16GB CRUCIAL CT16G4SFD824A, czyli łącznie mam 36 GB (2x2 + 2x16), o czym pisałem tu - https://forum.qnap.net.pl/threads/ts-473-vs-2x16gb-ram.24573/
 
  • ·
  • TS-x69L
  • ·
  • 1 GbE
  • ·
  • QNAP: 4.2.1 Build 20160601 S: DSM 6.0.1-7393 Update 2
OK, teraz wszystko jasne. Ja wsadziłem od razu HDD i SSD. Teraz SSD jest jako "Przyspieszenie z użyciem pamięci podręcznej"
 
Przygotuj się na przegrzewanie dysków M2 w tym modelu. Ja mam TS-473 i miałem z tym problem. Bardzo słabo jest tu rozwiązana wentylacja przestrzenie w której są dyski M2. W pierwszej wersji próbowałem chłodzenia pasywnego, czyli na dyski M2 założyłem zwykłe radiatory pasywne. Ale to się nie sprawdzało system się przegrzewał, szczególnie na jednym dysku i po przekroczeniu 75 stopni, wywalał błędem. Dopiero po montażu aktywnych radiatorów problem zniknął
Icy Box Radiator aktywny do dysku M.2 (IB-M2HSF-703) - Morele.net

Ale z ich montażem to też była rzeźba bo standardowo nie ma gdzie ich podłączyć. Trzeba kupić rozgałęziacz zasilania wentylatorów (4-pin) i wpiąć go albo do wentylatora obudowy, albo do wentylatora CPU. Ja chyba się podpiąłem do wentylatora obudowy.
https://allegro.pl/oferta/rozdzielacz-splitter-lacznik-hub-5-x-4pin-pwm-12999365310
No nie wiem póki co mam M.2 Samsung Evo 970 i temperatura oscyluje w okolicy 44*C vanilla bez jakiegokolwiek radiatora a w obudowie są jeszcze T400 i T600 więc śmiem twierdzić że kubatura jest dogrzana xD skąd aż tak wysokie temperatury? kultura pracy również zależy od samego dysku producent/model.
 
3QN ale ty masz chyba nowszy model TS-x73A (z 'A' na końcu w nazwie) i tu chłodzenie tych dysków jest lepiej rozwiązane. Ja piszę o starszym modelu TS-x73.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. dyski cache
  2. dyski m2
  3. dyski m.2
  4. samsung 970
  5. dysk m2
  6. Radiator
  7. Wentylacja
  8. dysk
  9. ssd cache do domu
  10. gdzie kupić dyski
  11. 673
  12. qtier
  13. QNAP TS-431 XeU jakie dyski