Projekt QNAP i inne pasty pod CPU

U

Usunięty użytkownik pigers

Guest
@daniel_t - rzucam rękawice !

1. na tapete idzie Thermalpad Thermal Grizzly Carbonaut 32 x 32 x 0,2mm do mojego TS653D

upload_2020-9-16_19-41-10.png


Thermal Grizzly to niemiecka firma znana przede wszystkim z niezwykle wydajnych past termoprzewodzących. Ich flagowy produkt, pasta Kryonaut wygrywa w większości testów termicznych i zyskała zaufanie niezliczonej liczby klientów. Rozwiązania Thermal Grizzly kierowane są nie tylko do użytkowników domowych, ale i profesjonalnych overclockerów. Wykorzystuje się je również w przemyśle.

Thermal Grizzly Carbonaut to thermalpad składający się z polimeru na bazie nanocząsteczek węgla o wysokiej przewodności cieplnej sięgającej aż 62.5W /mK. Tak wysoka przewodność to jednak nie jedyna z zalet.

Thermal Grizzly Carbonaut to zdecydowany lider w kwestii trwałości. Materiał z jakiego wykonano thermalpad nie podlega praktycznie żadnym procesom rozkładu, zatem jego właściwości są stałe, a żywotność niemal nieograniczona (mówi się o nawet 15 latach). Ponieważ Carbonaut nie posiada warstwy kleju, można z niego korzystać wielokrotnie.

Elastyczna struktura z włókna węglowego zapewnia doskonałą przewodność, która dorównuje pastom termoprzewodzącym ze średniej półki wydajnościowej. Niemniej jednak Thermalpad Thermal Grizzly Carbonaut zostały zaprojektowane z myślą o trwałości, a nie ekstremalnym podkręcaniu. Ważny jest również nacisk kontaktowy; im mocniejszy docisk chłodzenia do powierzchni CPU/GPU tym lepsza przewodność. Dzięki elastyczności Carbonaut mamy pewność, że thermalpad idealnie wypełni powierzchnię między tymi elementami. Nie bez znaczenia jest również wygoda aplikacji – wystarczy położyć Carbonaut na IHS.

Ważne: Carbonaut jest przewodnikiem elektrycznym – należy unikać stykania thermalpada z tranzystorami lub transformatorami

Kradzione z opisu aukcji allegro gdzie kupiłem!

2. Nie wiem z czego jest zrobiony radiator w w/w QNAPie - jesli nie jest to aluminium - to jako drugi test pójdzie "Pasta Thermal Grizzly Conductonaut - 1 gram"

upload_2020-9-16_19-41-26.png


Pasta Thermal Grizzly Conductonaut - 1 gram

  • Ultra wysokie przewodnictwo termiczne
  • Podwyższona zawartość indu
  • Najlepsza wydajność w klasie spoiw termicznych
  • Łatwe nakładanie za pomocą syntetycznej igły
Produkt posiadamy i wysyłamy od ręki

Pasta termoprzewodząca, z dokładniej ciekły metal Thermal Grizzly Conductonaut to płyny amalgamat kilku metali. Ich skład został dobrany w taki sposób, aby zagwarantować najniższe możliwe temperatury bez chodzenia na kompromisy. Conductonaut adresowany jest dla zaawansowanych użytkowników oczekujących produktu o najwyższej wydajności.

Oferuje doskonałe rozpraszanie ciepła, jednak sprawdza się wyłącznie przy temperaturach przekraczających 8 °C, co wyklucza ją z zastosowania prze ekstremalnym podkręcaniu za pomocą ciekłego azotu, albo freonu.

Thermal Grizzly Conductonaut to pasta termoprzewodząca będąca ciekłym metalem, przeznaczona do zastosowań wymagających bardzo wysokiej wydajności. Zalecana jest dla doświadczonych użytkowników. Thermal Grizzly Conductonaut jest termoplastycznym ciekłym metalem na bazie stopu eutektykowego.

Specjalna mieszanina metali takich jak cyna, gal oraz ind. Dzięki długim badaniom Conductonaut odznacza się bardzo wysoką przewodnością cieplną i doskonałą stabilnością nawet przy długotrwałym używaniu. Ze względu na swój skład nie może być nakładany na aluminiowe elementy, ponieważ spowoduje ich korozję.

Metal dzięki swojemu składowi chemicznemu ( cyny, galu i indu) osiąga niespotykane przewodnictwo cieplne na poziomie 73W/mk.

UWAGA! - nie można stosować na aluminium. Nałożenie tej pasty może powodować utratę gwarancji na procesor. Procesor nie znajduje się w zestawie, został pokazany wyłącznie w celu ilustracyjnym.

Też kradzione z allegro.

Jakieś mądre testy do przeprowadzenia , poza wygrzewaniem ? :>
 
Carbonauta będziesz przycinał? Jeśli nie to pamiętaj okleić też płytę aby nie dotknęło czegoś :)

Co do radiatora to bardziej bym się przejmował rozstawem otworów bo na dwa i tak da się go zamocować (gdzieś chyba miałem trochę tych zatrzasków od chłodzeń kart graficznych).
 
Zmierz rozstaw - jak będzie pod socket 115x to będzie pasowało. Ja też zmierzę ale dziś - wirtualnie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Poza tym majfrend wysłał też socket do montażu do mobo


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 
Btw.... Nie chcę zachęcać czy coś.... Ale... Zawsze jest opcja przelutować procek. Skoro socket się zgadza można pomyśleć nad i8-9.... W moim aktualnym macu mam przeluyowany procek od 3 lat i działa


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 
Wiadomo kasa ważna. Ja i9 9900t mam oczywiście z Ali za 920 PLN - cenowo bardzo ok. Fakt że ES i trochę niżej taktowane, ale przebija i3-8100t 4c/4t pod każdym względem a all core turbo bodajże 3.3ghz więc nie jest źle.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Korzystając z matematyki - przekątna itp to wychodzi mi na ok 6.5 cm


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 
No dobra. Jestem.
@pigers zarzucił temat - więc podjąłem rękawice w dwóch kategoriach. Moje spostrzeżenia i dokumentacja zdjęciowa.

Pacjent: TVS-672N po modernizacji.
I3 8100T na I9 9900T (ES)
Radiator aluminiowy zmieniony na miedziany
Dwa dyski M.2 z wielkimi radiatorami alu JONSBO (góra - dół)
6 dysków HDD
32GB ram

Na pierwszy strzał poszła termopodkładka / mata / jak kto zwał tak zwał.

awww.pixelsbin.com_images_2020_09_20_IMG_9362c1dea683d8821f0a.md.jpg
awww.pixelsbin.com_images_2020_09_20_IMG_93637f8bc8df162a1efd.md.jpg
awww.pixelsbin.com_images_2020_09_20_IMG_9368e1519cef84c35596.md.jpg
awww.pixelsbin.com_images_2020_09_20_IMG_93655dfb54f70830899d.md.png

CPU wyczyszczony z pasty, podkładka idealnie pasuje - z lekkim zapasem. Temperatury minimalnie niższe niż na zwykłej paście - ale miałem wrażenie, że wentylatory nie wchodzą na wyższe obroty - także minimalnie, bo minimalnie ale lepsza kultura pracy.
Po zdjęciu termomaty - zauważyłem , że dobrze przylegała, bo procesor się na niej odznaczył. Jest w porządku, ale bez szału. Testy będę przeprowadzał na innym procku, jak mi się uda kupić i9 9900k to będę na nim próbował, wtedy różnice powinny być większe.


Teraz czas na gwoździa programu - extra turbo gluta, zwanego Pasta Thermal Grizzly Conductonaut.

awww.pixelsbin.com_images_2020_09_20_IMG_936668e47bd02da49553.md.jpg
awww.pixelsbin.com_images_2020_09_20_IMG_93674fd1e3bb11475180.md.jpg
awww.pixelsbin.com_images_2020_09_20_IMG_93701addf4bd05893ca2.md.png

Zgodnie z zaleceniem procesor przetarty szmatką z alko, ale uraczyłem mój CPU spirolem zamiast marnymi 70% od Grizzly :)
No i wynik - 2 stopnie niżej, podczas pracy nie wchodzi na wysokie temperatury - po prostu faktycznie lepiej oddaje ciepło. Generalnie - nie byłem do gluta przyzwyczajony - dziwnie się go aplikowało - nawet nie wiem czy dobrze to zrobiłem - bo pastę zawsze się dobrze rozsmarowuje, a tu - taka "inna" konsystencja. Ale - działa.

Wydaje mi się, że to jest max co mogę w obecnej konfiguracji zrobić dla mojego CPU i chłodzenia w Qnapie. Na pewno sporo zszedłem w dól z początkowych temperatur - przede wszystkim dysków M.2 które były mega grzałkami - osiągały nawet 7kilka stopni, teraz ledwo 5kilka w porywach. Dyski też zeszły - z 44-45 do 35-39. Mam w planach wymienić wentylatory FAN1 i FAN2 w obudowie, na bardziej wydajne i wolniejsze (mam kilka typów) no i może - ale nie ma pewności - bo muszę kombinować z obudową - jakiś water block :)

Pozdrawiam i czekam na Twoją odpowiedź @pigers
 
I tak i nie. Pracował krótko, więc może się tam jeszcze nie wygrzał, ale - miedziany radiator mógł się lekko wygiąć i nie dociskało wszędzie równomiernie. Pasta moim zdaniem jest jednak lepsza - zgadzam się z Tobą.
 
Podstawowy błąd! stosując liquid metal nakładasz na procesor i radiator! do tego trzeba odtłuścić! bo gluty będą się robić
jak to zrobisz dobrze to wygląda jak lustro. zobacz sobie na youtube jak to robią
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
Podstawowy błąd! stosując liquid metal nakładasz na procesor i radiator! do tego trzeba odtłuścić! bo gluty będą się robić
jak to zrobisz dobrze to wygląda jak lustro. zobacz sobie na youtube jak to robią

Odtluscilem oraz nałożyłem na radiator i CPU.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 
tak to wygląda u mnie po wygrzaniu NASa na zwykłej paście do CPU:

upload_2020-10-1_15-15-19.png


po weekendzie zmiana na Carbonauta!
Nadszedł sądny dzień !

NAS rozebrany i wypucowany z kurzu, płyta główna wyjęta:

IMG_20201005_115633.jpg


pasta zdjęta alkoholem izopropylowym , procesor lśni się.

Wokół procesora zostają nałożone 4 paski z taśmy poliamidowej aka KAPTON, żeby odizolować CARBONAUTa od reszty podzespołów (przypomniam , to węgiel więc przewodzi prąd !!).

IMG_20201005_120524_1.jpg


jest to robione z nadmiarem zeby zapobiec stykowi z innym elemetami elektroniki, kapton przewodzi ciepło ale nie prąd.

IMG_20201005_120600.jpg

jak widać - jest dobrze , kapton wystaje poza CARBONAUTa.

IMG_20201005_120952.jpg


NAS został następnie złożony ... i włączył się !

upload_2020-10-5_13-7-28.png


pora na grzanie !
 

Załączniki

  • IMG_20201005_115630.jpg
    IMG_20201005_115630.jpg
    996,8 KB · Wyświetleń: 61
  • IMG_20201005_115637.jpg
    IMG_20201005_115637.jpg
    347,9 KB · Wyświetleń: 64
  • IMG_20201005_120943.jpg
    IMG_20201005_120943.jpg
    955,3 KB · Wyświetleń: 60
  • Wow
Reakcje: jerry1333

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. pasta