Instruktaż/Tutorial rtorrent (najlepszy klient torrenta ts-109/209)

Silas Mariusz

rm -rf /
Help us, GOD!
5 Kwiecień 2008
10 167
31
2 243
153
39
Nowy Sącz
forum.qnap.net.pl
QNAP
TS-x77
Ethernet
1 GbE
Aby zainstalowac najlepszy klient torrenta na NAS'ie potrzebujemy wczesniej zainstalowanego Optware/Ipkg.

Logujemy sie na naszego TS za pomoca putty i wpisujemy:
Kod:
ipkg install rtorrent

Ipkg sciagnie odpowiednie paczki bibliotek i rtorrenta go zainstaluje.

Nastepnie zalogujmy sie na panel administracyjny NAS'a tzw. "WebGui" - czyli w prosty sposob logujemy sie poprzez przegladarke do konfiguracji NAS'a do zakladkaki Network Share Manager / Zarzadzanie udzialami sieciowymi.
http://192.168.1.12:8080/cgi-bin/share. ... ubfun=MAIN
-- zamiast 192.168.1.12 podaj IP swojego NAS'a

Utworz nowy udzial klikajac przycisk "Create"/Utworz. W nowo odtworzonej stronie wpisz nazwe udzialu rtorrent i daj przycisk ok.

Wroc do zalogowanego okna PuTTY i przejdz do katalogu /share/MD0_DATA/optware/root
Kod:
cd /share/MD0_DATA/optware/root

Nastepnie utworz 3 katalogi (download, session, watch)
Kod:
mkdir download
mkdir session
mkdir watch

Jednoczesnie katalogom nadaj prawa 777 - ulatwi zycie o wiele pozniej :)
Kod:
chmod 777 download
chmod 777 session
chmod 777 watch

teraz utworzymy symlinki do tych 3 katalogow na naszym udziale rtorrenta
Kod:
ln -sf /share/MD0_DATA/optware/root/download /share/MD0_DATA/rtorrent/download
ln -sf /share/MD0_DATA/optware/root/watch /share/MD0_DATA/rtorrent/watch
ln -sf /share/MD0_DATA/optware/root/session /share/MD0_DATA/rtorrent/session

w trakcie instalacji rtorrent umieszcza w katalogu /opt/etc/ szablon swojego pliku konfiguracyjnego
1) przeniesiemy go z etc do katalogu root'a w optware
2) po przeniesieniu zmieniamy nazwe z rtorrent.conf na .rtorrent.rc
Kod:
mv /share/MD0_DATA/optware/opt/etc/rtorrent.conf /share/MD0_DATA/optware/root/.rtorrent.rc

teraz przechodzimy do katalogu domowego dla root'a w optware
Kod:
cd /share/MD0_DATA/optware/root/

za pomoca vi lub edytora mc edytujemy plik .rtorrent.rc
Kod:
vi .rtorrent.rc

znajdz upload_rate
wpisz np. upload_rate = 60 jesli chcesz miec domyslne ograniczenie uploadu 60 kb/s
Kod:
upload_rate = 60

nastpnie nizej bedzie directory - czyli miejsce gdzie beda zapisywane sciagane pliki
musi byc:
Kod:
directory = /root/download/

pod tym wpisem znajdzie sie schedule - w tym miejscu mozna tworzyc harmonogramy np...
o godzinie 8: rano zmien limit uploadu na 10kb/s, natomiast o godzinie 16 zmien limit na 60kb/s
my jednak skupimy sie na tzw katalogu "watch_directory"
to taki katalog do ktorego wrzucamy plik .torrent a on zostaje automatycznie przechwycony przez rtorrenta i automatycznie go pobiera
w prosty sposob na przykladzie...
stawiamy rtorrent i po co za kazdym razem musimy sie logowac i dodawac nowego torrenta?
poprostu bedziemy sciagac plik .torrent z internetu i zapisywac go na naszym udziale w sambie w /rtorrent/watch - on zostanie automaczynie dodany
usuniecie takiego pliku z katalogu watch spowoduje automatyczne usuniecie torrenta z pracy :)
wiec ponizej maja byc dwie linijki schedule
Kod:
schedule = watch_directory,5,5,load_start=/root/watch/*.torrent
schedule = untied_directory,5,5,stop_untied=

jeszcze nizej znajduje sie zapis ktorym mozemy regulowac min. pojemnosc wymagana na dysku do pracy torrentow
standardowo ten zapis jest zahashowany
mozemy go odhashowac:
Kod:
schedule = low_diskspace,5,60,close_low_diskspace=100M
bedzie oznaczalo to, ze jesli jest mniej jak 100M przerwij prace pobierania plikow

nizej znajdzie sie wpis gdzie zapisywac sesje... musi byc ze wskazaniem na /root/session
Kod:
session = /root/session

teraz bardzo wazne...
zakres portow dzialania - ja osobiscie mam ustawiony DMZ na routerze co oznacza ze wszelkie przekierowania portow beda lecialy na mojego NAS'a... jednak kiedys tego nie uzywalem i przekierowalem zakres portow od 42000 do 47000 na nas'a...
nizej w konfigu wpisujemy:
Kod:
port_range = 42000-47000
port_random = yes

mozemy takze wlaczyc opcje check_hash - za kazdym razem kiedy torrent zostanie sciagniety, zostanie sprawdzona jego poprawnosc - wtedy bedziemy mieli pewnosc ze wszystko sciagla sie jak nalezy
Kod:
check_hash = yes

zapisujemy plik configu :)

bardzo wazne zeby miec zainstalowanego screena z ipkg - bedzie on pozwal nam na uruchomienie rtorrenta na tzw sesji
jesli go nie mamy, zainstalujmy:
ipkg install screen

nastepnie odpalamy rtorrenta na sesji
screen chroot /share/MD0_DATA/optware rtorrent

przyciskamy kombinacje CTRL + A + D i w ten sposob wychodzimy z sesji
chcac powrocic w konsoli wpisujemy
Kod:
screen -r
calkowite zamkniecie rtorrent'a: CTRL+Q

dokumentacja rtorrenta:
http://libtorrent.rakshasa.no/wiki/RTorrentUserGuide
http://libtorrent.rakshasa.no/rtorrent/rtorrent.1.html
http://libtorrent.rakshasa.no/wiki/RTorrentCommonTasks

milej zabawy wyjadacze przepustowosci :D

btw... nie dziala na TS-409 - nie wiem czemu :(
dziala ale wszystkie sciagane pliki sa uszkodzone w 10-30%
 
Re: [rtorrent] Najlepszy mozliwy klient torrenta na TS-109/209

to jest niezalezny program do sciagania z torrentow... :)
zaufaj mi jest niezastapiony i najlepszy wedlug mnie <tuptup>
problem wystepuje tylko na ts-409 z nowym chipem marvel'a
ale dzis juz nie korzystam z 409'tki i ciesze sie sprawnie dzialajacym rtorrent'em
rtorrent moze byc troche skomplikowany dla poczatkowego gracza ale pomoge kazdemu kto bedzie chcial docenic jego mozliwosci <cwaniak>
a na forum ponadto jest gosc o xywce Ronnie - wypowiada sie na forum linksysowym ( openlinksys.info ) - wydaje mi sie ze tez jego wiedza pomoze nam przekonac swiat ze linux jest fajny - chociaz tak naprawde moj skill... wlasciwie to ja nie mam skilla znam troche konsole, kompilowanie... jestem jak kazdy n00b :)
skoro ja sobie dalem rade to czemu ktos nie dalby rady <wstydnis>
 
Re: [rtorrent] Najlepszy mozliwy klient torrenta na TS-109/209

Moze głupie pytanie - czy ten nowy program po instalacji pojawi w jakiejś formie w graficznym interfejsie QNAPA - podobnie jak stacja pobierania ???
Jeśli już to musiałbym mieć instrukcję jak dla małpy ;-)
1,2.3...... itd. nie potrafię nic w sferze komend linuksowych i jakichkolwiek innych ;-(
 
Witam,

Po wykonaniu wszystkich krokow opisanych w HOWTO, natrafilem na problem z uruchomieniem rtorrenta:
Kod:
/lib/libgcc_s.so.1: version `GCC_3.3' not found (required by /opt/lib/libstdc++.so.6)

Prosze o pomoc w rozwiazaniu problemu.

Dzieki.
 
Po wpisaniu komendy chroot otrzymuje komunikat

Kod:
-sh chroot: command not found

Jesli chodzi o konfiguracje, to mam zainstalowany firmware 6.1.0 Build 0602T, do tego zainstalowane moduly QPKG oraz Optware/IPKG. Na takim systemie zainstalowalem rtorrenta wg wskazowek. Przy probie uruchomienia rtorrenta przez chroot otrzymuje komunikat jak powyzej. Przy odpaleniu rtorrenta bez chroot, otrzymuje komunikat o braku biblioteki lbgcc jak w poprzednim poscie.
 
Kod:
# cd /usr/sbin
# ls -la

zobacz czy masz tam chroot
powinien byc on jako symlink do /bin/busybox
Kod:
lrwxrwxrwx    1 admin    administ       12 Jun 13 23:41 chroot -> /bin/busybox*

jesli jest to sprawdz czy masz sciezke wyeksportowana do PATH
Kod:
# export
w PATH musi byc m.in. /usr/sbin
jesli nie ma:
Kod:
# export PATH="$PATH:/usr/sbin"



w przypadku kiedy nie ma chroot'a, bedac w katalogu /usr/sbin wykonaj:
Kod:
# ln -s chroot /bin/busybox
 
Po sprawdzeniu:
- mam zarowno "@chroot" w katalogu /usr/sbin jako link do /bin/busybox
- jak i w sciezce PATH katalog /usr/sbin

------------------------------------

Pogrzebalem troche w sieci i znalazlem kilka porad. Na razie sprobowalem jednej z nich. Usunalem plik libgcc_s.so.1 z katalogu /opt/lib i tym razem funkcja zadzialala. Nie jestem jednak pewien jak to wplynie na pozostale funkcje systemu.

W kazdym razie rtorrent dziala.
 
jak to usunales plik libgcc_s.so.1 i zadzialal chroot ?
ale bez tego pliku nie zadziala rtorrent

zreszta nie widze powiazania libgcc z optware a chroot

moze sprobuj ...
# ./usr/sbin/chroot /share/MD0_DATA/optware rtorrent


pamietaj ze ty nie masz TS-109 jedno dyskowi i nie ma MD0_DATA
jest HDA_DATA
:)
 
Usunalem biblioteke libgcc poniewaz system mial problem z tym ze widzial dwie i nie mogl sie zdecydowac ktora jest wlasciwa. Jedna byla w glownym katalogu, a druga w optware. Podmienilem juz MD0 na HDA. Tak jak mowilem wczesniej teraz wszystko dziala jak powinno. Przy okazji dziala takze chroot.

Co nie zmienia faktu, ze czekam na oficjalna paczke QPKG z rtorrentem, zeby nie bawic sie w podmiany root'a, itd. Tak jak to zapowiedzial ANDY na swojej stronie forum.

Tu link do podobnego problemu i sugestia o usunieciu pliku. U mnie zadzialalo.
https://forums.theplanet.com/index.php?showtopic=83846

Teraz zastanawiam sie jak zainstalowac klienta do zdalnej obslugi rtorrent'a. Z tym poczekam jednak do oficjalnej paczki QPKG.

Pozdrowienia
 
Pamietaj ze usuniecie libgcc z katalogu root'a moze spowodowac niepoprawne funkcjonowanie aplikacji. Natomiast kolejny libgcc jest potrzebny dla aplikacji z optware. Tak wiec usuniecie tej biblioteki nie jest rozwiazaniem.

Jedynie czemu moglo to nie dzialac to tylko dlatego ze chciales odpalac chroot'a podajac sciezke do nieistniejacego srodowiska ktore rzekomo bylo w "optware".

rtorrent w QPKG jest juz od dawna :) to jest moj projekt... ale narazie jest zawieszony ze wzgledu na problemy z uruchomieniem rtorrent'a na ts-409
dla ts-109 i 209 juz dziala dawno :] ale nie jest udostepniany
 
Na oficjalnej stronie QNAP'a nie ma jeszcze paczki rtorrenta pod QPKG.

Natomiast z mila checia potestuje paczke dla TS 109 PRO "rodzimej" produkcji po to zebym mogl z powrotem przekopiowac biblioteke do optware ;-)

Pozdrawiam.
 
Udostepnialem paczke rtorrent++ na forum ale dostalem ochrzan od QNAP'a :) gdzies ja mam ...

poprostu przywroc biblioteke
i chroot musi zadzialac!
musiales zle wpisywac sciezke do srodowiska linuxowego
przywroc biblioteke jeszcze raz powtarzam :) to nie jest nigdy rozwiazanie...
 
Could anyone please translate this to english please:

Ipkg sciagnie odpowiednie paczki bibliotek i rtorrenta go zainstaluje.

Nastepnie zalogujmy sie na panel administracyjny NAS'a tzw. "WebGui" - czyli w prosty sposob logujemy sie poprzez przegladarke do konfiguracji NAS'a do zakladkaki Network Share Manager / Zarzadzanie udzialami sieciowymi.
http://192.168.1.12:8080/cgi-bin/share. ... ubfun=MAIN
-- zamiast 192.168.1.12 podaj IP swojego NAS'a

Utworz nowy udzial klikajac przycisk "Create"/Utworz. W nowo odtworzonej stronie wpisz nazwe udzialu rtorrent i daj przycisk ok.

Wroc do zalogowanego okna PuTTY i przejdz do katalogu /share/MD0_DATA/optware/root

Thanks
 
Tks for this excellent "HowTo" - I am a newbie, it 's the "very best" i have found on the forums...quick and simple... :D
All is good, but i have one question about the encryption :
When i try to activate it -in rtorrent.rc - i get this error :

/var/run/utmp : no such file or directory
any suggestion ?
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. jak zainstalowac torrent