Wiedza myQNAPcloud - czyli QNAP w internecie... (przekierowanie portów)

avis

Network Architect
Q's Professional
4 Grudzień 2010
364
110
43
52°17'21.9"N 21°02'45.2"E
QNAP
TVS-x71U
Ethernet
1 GbE
W związku z natłokiem pytań dotyczących dostępu do naszych NAS-ów od innej strony niż nasza sieć wewnętrzna (czyt. LAN) pozwoliłem sobie spłodzić ten poradnik\opis jak zwał tak zwał. Mam nadzieję że choć trochę pomogę nowym użytkownikom QNAP-ów (starzy wyjadacze niech się nie mądrzą tylko jak będą mieli jakieś sugestie to niech dadzą znać a je uwzględnię albo i nie :) )

Zacznijmy więc od początku. Na początku były dinozaury a potem powstał QNAP wraz z usługą myQNAPcloud. Zapytacie co to jest? A ja wam odpowiem hmmm.. jak dla mnie to taki dynamiczny DNS (przynajmniej na chwile obecną) umożliwiający dostęp do usług naszych QNAP-ów. Ok ale koniec tych pierdoł czas pokazać z czym się to je.

No to zaczynamy

Na początku zabawy proponuje zalogować się do panelu administracyjnego i kliknąć ikonkę myQNAPcloud

pulpit.PNG



Oczom naszym ukaże się stronka taka jak poniżej i to właśnie przy jej pomocy podłączymy naszego QNAP-a do usługi myQNAPcloud, Proces łączenia rozpoczynamy poprzez kliknięcie jedynego klawisza na stronie "Rozpocznij"

1.PNG


Jak już klikniecie ten magiczny button oczom waszym ukaże się taki oto ekran:

2.PNG


Tutaj ci bardziej dociekliwi mogą zagłębić się w lekturę ale osobiście proponuje kliknąć klawisz START :)

3.PNG


No i tym sposobem mamy kolejny ekran. Nad tym jednak proponuje się bardziej pochylić gdyż wymaga on od użytkownika zastanowienia się i podjęcia decyzji czy ma on już konto na myQNAPcloud czy nie. Jeżeli decyzja zostanie podjęta i okaże się ze posiadasz konto to teraz jest dobry moment na podanie adresu email i hasła. W przeciwnym razie trzeba niestety kliknąć w linka "utwórz konto myQNAPcloud" powypełniać te wszystkie rubryki na stronie i wrócić do konfiguracji po tym jak konto zostanie założone.
Ja zakładam że masz już konto wiec wpisujemy adres email i hasło (oczywiście to które użyto do rejestracji w myQNAPcloud a nie dowolne) i klikamy dalej jak małpka :p

4.PNG


No i następny ekran to już pikuś. Tutaj wpisujesz nazwę swojego QNAP-a która będzie używana w usłudze myQNAPcloud (nie musi być taka sama jak ta w sieci LAN). Tutaj jest jedno ale, mianowicie jak wpiszesz nazwę a pole się delikatnie zaczerwieni może oznaczać to że nazwa jest już używana, ale niekoniecznie dlatego czasem warto kliknąć dalej w celu ostatecznej weryfikacji. Jak już wkurzony znajdziesz w końcu nazwę która nie jest zajęta i klikniesz dalej powinieneś zobaczyc taki obrazek.

5.PNG


Na tym etapie proponuje zmówić paciorek o pomyślny przebieg konfiguracji :)
Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem a twój router obsługuje UPNP i ma to ustrojstwo włączone, powinieneś zobaczyć taki rezultat:

6.PNG


W przypadku gdyby coś nie pykło (najczęściej jest to problem z usługą UPNP i przekierowaniem portów) nie przejmuj się zawsze możesz poprosić o pomoc na forum ewentualnie zerknąć w dalszą część tego postu jak przekierować porty ręcznie.
OK powiedzmy że masz taki obrazek jak powyżej i co teraz? po co to wszystko było?, ano po to abyś nawet bez znajomości swojego adresu IP (użytkownicy neostrady i pokrewnych wiedzą o co kaman) w łatwy sposób mógł dostać się do twojego QNAP-a i nie tylko. Zapytacie jak to nie tylko? i jak mam się połączyć z moim QNAP-em i tym "nie tylko"? Nic prostszego pamiętacie obrazek gdzie dumaliście nad nazwą QNAP-a w myQNAPcloud? (jak ktoś nie pamięta to są na to medykamenty :) albo może zawsze sprawdzić w QNAP-ie) to własnie tą nazwę + domenę myQNAPcloud.com wpisujecie w przeglądarkę np:

dla połączeń HTTP: http://<wasza nazwa>.myqnapcloud.com
dla połączeń HTTPS: https://<wasza nazwa>.myqnapcloud.com

Tu macie przykład wykorzystania myQNAPcloud przez firmę QNAP w celu prezentacji QTS 4.1

http://usademo.myqnapcloud.com/


Login: qnap
Password: qnap


No dobra ale ci co uważniej czytali zadadzą pytanie a co z tym nie tylko? Ha i tu jest ciekawostka bo dzięki myQNAPcloud możecie połączyć się do dowolnej usługi z waszej sieci LAN której porty zostały przekierowane na routerze (np Pulpit Zdalny waszego komputera, serwer FTP, itp).

OK tym o to sposobem przebrnęliśmy przez proces łączenia z usługa myQNAPcloud, to teraz może opowiem co nieco o opcjach oferowanych przez QNAP-a w połączeniu z myQNAPcloud.

Strona główna myQNAPcloud

Cloud Link.PNG


Wracając na strunę główną można zauważyć pewne różnice polegające na tym że zamiast buttona rozpocznij mamy adres e-mail uzyty do logowania do myQNAPcloud, nazwę używaną do identyfikacji naszego NAS-a oraz adres pozwalający na połączenie się z naszym NAS-em. Kafelki poniżej informują nas stanie poszczególnych usług, czyli: czy został wykryty router UPNP i czy ta usługa na nim działa, czy włączony został serwer VPN, czy zostały przekierowane wszystkie wymagane porty. Dodatkowo po kliknięciu w którykolwiek kafelek przeniesie nas do informacji szczegółowych bądź do konfiguracji danej usługi.

Automatyczna konfiguracja routera

upnp.PNG


W karcie tej znajdziemy wszystkie informacje dotyczące routera, czyli :
  • czy został wykryty w sieci router UPNP (można wymusić skanowanie ręczne jak i przeprowadzić diagnostykę)
  • porty przekierowane na routerze przy pomocy usługi UPNP oraz ich obecny status
  • dodatkowo mamy możliwość ręcznego otwarcia bądź zamknięcia konkretnych portów przy użyciu usługi UPNP bez potrzeby grzebania w routerze
Od siebie dodam że jak ktoś preferuje ręcznie przekierowywać porty na routerze to jest to dobre miejsce do uzyskania informacji o numerach portów które są używane przez usługi w QNAP-ie

VPN

vpn.PNG


Zakładka ta jak sama nazwa mówi dotyczy ustawień VPN o których nie będę się tu rozwodził bo to nie ten temat.

My DDNS/Cloud Portal

W tym oknie znajdziemy dwie zakładki. W pierwszej mamy możliwość włączenia lub wyłączenia dynamicznego DNS-a usługi myQNAPcloud, nie polecam wyłączać bo QNAP przestanie wysyłać żądania odświeżenia waszego adresu IP do usługi myQNAPcloud czyli stracicie dostęp do QNAP-a przy najbliższej zmianie adresu IP na waszym porcie WAN (Wielki Arealny Network inaczej Internet :p ) routera/modemu.

ddns.PNG


Kolejna zakładka na tej karcie to centrum sterowania usługami które udostępniacie w ramach usługi myQNAPcloud

cloud portal.PNG


No więc tutaj macie możliwość włączenia lub wyłączenia poszczególnych usług udostępnianych w ramach myQNAPcloud. Poniżej po kolei wyjaśnię co który wpis oznacza.

NAS Web - Interfejs administracyjny QNAP-a
File Station - Stacja plików
Serwer WWW - Wasza strona WWW
Multimedia Station - Stacja multimedialna
Photo station - Stacja Fotograficzna\Stacja foto? nie wiem jak to poprawnie przetłumaczyć
Music Station - Stacja muzyczna

Pragnę dodać że powyższe usługi możemy publikować zarówno na standardowym porcie 80 jak i poprzez HTTPS (443).
Aby skorzystać z SSL wystarczy włączyć usługi oznaczone jako "Bezpieczny".

Oprócz standardowych ustawień publikowania poszczególnych usług możemy dodatkowo ustawić które z nich maja być prywatnymi. Co to oznacza? Ano tyle że jeżeli ktoś w usłudze myQNAPcloud wyszuka nasz portal (pod warunkiem że w opcjach na stronie włączona jest opcja wyszukiwania) dostęp do nich uzyska dopiero kiedy poda klucz zabezpieczający oraz prawidłową nazwę użytkownika i hasło zarejestrowanej na naszym QNAP-ie. Oprócz dostępu do usług możecie poprzez usługę myQNAPcloud umożliwiać poszczególnym użytkownikom łączenie się przez VPN z waszą siecią.

ustawienia które opisałem znajdziecie na dole strony dot. publikowania usług

kod.PNG


CloudLink

cloudlink.PNG


Jak sama nazwa wskazuje usługa ta w zamyśle ma omijać router bez potrzeby grzebania w przekierowaniach portów. Jednak z moich doświadczeń na chwilę obecną nie do końca działa tak jak powinna. W sumie nie ma się co dziwić to dopiero beta i może w przyszłości naprawdę nie trzeba będzie grzebać w jakichkolwiek ustawieniach routera.

A tu kilka screenów strony myQNAPcloud.com:

Strona myQNAPcloud - published services (opublikowane usługi)i

usługi.PNG


Strona myQNAPcloud - Device Detail (szczegóły urządzenia)

Na stronie tej oprócz informacji o urządzeniu macie możliwość jego wyrejestrowania (prawy górny róg przycisk "unregister") i zmiany tego czy wasze urządzenie może być wyszukiwane czy nie (na samym dole pod informacjami opcja: "searchable")

device.PNG


I to by było na tyle w kwestii myQNAPcloud mam nadzieję że ten temat pomoże nowym użytkownikom skonfigurować swoje zabawki tak aby można było dostać się do nich przez internet.


Na koniec kilka screenów ze stron konfiguracyjnych routerów dotyczących przekierowania portów i włączania usługi UPNP

Port Forwarding (Przekierowanie portów)

TP-Link

tplink.PNG



tplink ports.PNG


Linksys

linksys1.png


Linksys DD-WRT

linksys ddwrt.png


Netgear

netgear.PNG


Dla posiadaczy Internetu od UPC

Thomson TWG870U

thomson.PNG



Jak widać na powyższych screenach mimo różnych nazw używanych przez każdego z producentów to jednak we wszystkich przypadkach zachowana jest pewna prawidłowość. Aby więc przekierować port lub porty dla danej usługi musimy podać:

  • Service name - to wasza nazwa (czasami można ją wybrać z listy usług pre-definiowanych przez producenta urządzenia)
  • Local IP Address - adres IP waszego serwera w sieci lokalnej którego usługę chcecie udostępnić w internecie
  • Internal Start-End Port - Początek i koniec portów przekierowywanych ze strony LAN (jeżeli to ma być jeden port np 80 to w polu start i end wpisujemy wartość 80)
  • External IP - adres IP z którego akceptowane bedą połączenia na danym porcie (możemy ustawić konkretny adres IP ale wtedy tylko z niego sie połączymy z daną usługą lub adres 0.0.0.0 który pozwoli na połączenia z dowolnego adresu IP)
  • External Start-End Port - oznacza to samo co internal start-end port ale tym razem są to otwarte porty ze strony WAN
  • Protocol - Tu ustawiacie protokół na którym dana usługa pracuje (macie do wyboru trzy opcje: TCP/UDP/BOTH)
  • Enable - Określa czy dane przekierowanie jest aktywne

a tu przykład przekierowania portów dla serwera FTP, HTTP, HTTPS i Pulpitu Zdalnego

portforwarding.PNG



Włączanie usługi UPNP

TP-Link

tplink upnp.PNG


tplink upnp.PNG


Linksys

linksys upnp.png


Linksys DD-WRT

ddwrt upnp.png



Netgear

netgear upnp.PNG


Na koniec dodam że screenshoty z innych popularnych routerów mogące pomóc innym użytkownikom są mile widziane w tym temacie.
 
To jest port wewnętrzny więc nie powinien mieć problemu. W tym momencie masz dwie opcje. Najszybsza to poprawienie tego przekierowania żeby było 8080 a nie 9090 i sprawdzić czy zadziała a raczej powinno chyba, że router ma możliwość logowania z zewnątrz również po tym samym porcie, wtedy będzie konflikt. Tutaj również masz kilka wyjść ale gdyby jednak nie zadziałało to kolejny krok to zmiana portu do logowania na Qnapie na jakiś inny np. 8888 i przekierowanie na routerze na ten port.


Próbowałem zmienić w routerze na port: 8080 ale mi nie pozwolił.
Posłuchałem się drugiej rady i zmieniłem w Qnap Panel sterowania - ustawienia systemowe - ogólne - administracja systemu - domyślny numer portu (HTTP) dla web administration na : 8888

W sieci lokalnej łączy się bez problemu z zewnątrz dalej fiasko. Może coś jeszcze powinno być zmienione....

Proszę o pomoc już tracę nadzieję że mi się uda to ruszyć hehe

Pozdrawiam
 
zapisz to, restart routera

i testuj to za pomocą telefonu na danych mobilnych a nie za pomocą Wifi ...

Przepraszam może nie wyraziłem się jasno. Napisałem wyżej że po zmianie portu na 8888 w sieci lokalnej łączy się ok a zewnątrz nie. Pisząc zewnątrz miałem na myśli to że, rozłączyłem wifi. Na telefonie udostępniłem sieć i do niej się zalogowałem. Dopiero z tej sieci udostępnionej przez telefon próbowałem połączyć się z Qnap wpisując adres 10.10.0.106:8888
router oczywiście był restartowany
 
Baran ze mnie :Dfaktycznie próbowałem się połączyć na wewnętrzne ip... dziękuję działa

Przepraszam za pewnie głupie pytanie Tak jak wpisałem wyżej pliki na serwerze będę współdzielił z kolega w większości filmy i w związku z tym?

Czy na prędkość przesyłania plików na serwer i z serwera ma znaczenie czy będzie to się odbywało za pomocą myqnapcloud czy odrazu bezpośrednio łącząc się z serwerem poprzez jego IP. Wydaję mi się ta druga opcja jest dużo szybsza ale wolę zapytać
 
Podłączę się pod ten wątek.
Urządzenie QNAP TS-251. Mam kłopot z uzyskaniem dostępu z WAN. Net to Neostrada (do 80 Mbit po zwykłym kablu) z routerem FunBox 2.0. Tak, generalnie to dziadostwo, ale zanim podejmę ewentualną decyzję o zakupie nowego, chciałem zapytać czy ktoś sobie poradził z konfiguracją tego cudu techniki.
Sieć wewnętrzna chodzi tylko po skrętce (i w tej chwili nie planuję tego zmieniać) na switchach 1Gbit TPLink. W sieci lokalnej wszystko działa jak należy.

Początkowo połączenie LAN ze światem było ustawione za pośrednictwem IPv6, ale w ten sposób FunBox 2.0 ma dramatyczne problemy z przekierowaniem portów. Przy czym nie chcę korzystać z UPnP. Wpisywałem ręcznie te, które chciałem, a po odświeżeniu okna okazywało się, że numery zewnętrznych są zastępowane czymś dość przypadkowym z puli od 8500 w górę. Tak naprawdę zależy mi na przekierowaniu jedynie portu systemowego NAS (ustawiony niestandardowy) oraz portów do VPN. Niestety w przypadku połączenia IPv6 na FunBox 2.0 wydaje się to niemożliwe.

Podobno ten router ma kłopoty w takiej konfiguracji, więc przestawiłem go na połączenie ze światem po IPv4, co przy okazji rozkopało mi ustawienia sieci, ale ten wątek pomijam - udało się posprzątać. Udało się także zarejestrować NAS w myqnapcloud, aczkolwiek po zmianie na IPv4 ten nieszczęsny FunBox 2.0 w ogóle odmawia zapamiętania jakiegokolwiek przekierowanego portu - po odświeżeniu strony z ustawieniami NAT wszystkie wpisy znikają. Wobec czego przez WAN wciąż nie mogłem się dostać na mojego NAS-a (próbowałem przez inną sieć). W oknie aplikacji myQNAPcloud na QTS nie pojawiło się potwierdzenie połączenia przez Internet.

Aktualnie z myqnapcloud się rozłączyłem, ponieważ nie chciałem pozostawiać takiego rozgrzebanego i nieskonfigurowanego do końca połączenia.

Mam nadzieję, że to w miarę składnie brzmi.

Pytania:
- czy ktoś ma wiedzę jak zmusić ten podły router do współpracy? W razie czego proszę o instrukcję krok po kroku.
- jeśli to jest beznadziejny przypadek, to co zakupić, żeby Neozdrada (VDSL2) hulała bez kłopotów (poza netem nie korzystam z innych usług)?
 
Kolego, miałem identyczny problem, wymień funboxa na nowy egzemplarz.
Też mam neo do 80 i funboxa2.0. Ja w ogóle nie mogłem ręcznie przekierowywać portów ponieważ cała strona była na szaro i nie dawało się nic wyklikać. Nowy Funbox rozwiązał problem.
 
Żeby było zabawnie dopiero wymieniłem z 1.0 na 2.0 :).
Wymieniłeś 2.0 na 2.0, czy może nowszy?
Po wymianie udało się przekierować porty przy funkcjonującym IPv6, czy wymagało to ustawienia IPv4?
A gdybym jednak chciał się pozbyć tego FunBoxa (kontakt z infolinią zaczyna mnie mierzić), co byście polecali? Wodotrysków nie potrzebuję, natomiast urządzenie ma być niezawodne i nieupośledzone jeśli chodzi o konfigurację.
Uzupełnię o kolejne informacje: po kontakcie "infolinią ekspert" (czy jakoś tak), płatną 2,08 zł za minutę (sic!), dowiedziałem się, że Orange standardowo blokuje porty i żeby się tego pozbyć należy przed nazwą użytkownika Neo dołożyć przedroztek "BEZ_OCHRONY-". Wówczas powinno działać. Tj powinna się odblokować możliwość normalnego przekierowania portów bez żadnej podmiany ich numerów zewnętrznych, jak zapewnił pan z pomocy technicznej za 124,80 zł/h.

Zrobiłem tak. Dalej jest beznadziejnie. Tj. połączenie przez IPv4 w zasadzie upośledza router, tj. nie ma możliwości przekierowania portów (znów nie zapisują się ustawienia). Powróciłem do IPv6. Ustawiłem niestandardowe porty HTTPS i systemowy QTS na NAS. Przekierowanie ręczne na routerze dalej nie działa jak powinno, tj. zewnętrzne porty otrzymują numery od 8500 w górę bez względu jaki port chcemy przekierować. Odpalenie UPnP powoduje ten sam efekt, a z przekierowaniem HTTPS NAS w ogóle nie może sobie poradzić - zwraca błąd.

Co natomiast zabawne: ręczne przekierowanie niestandardowego portu HTTPS (przykładowo: 500), który router "tłumaczy" na zewnętrzny XXXX daje możliwość połączenia się z NAS-em przez WAN, jeśli wpisać w przeglądarce adres MOJ-NAS.myqunapcloud.com:XXXX. No spoko, przynajmniej wiadomo, że połączenie jakoś żyje i QNAP-owy ddns działa, ale nic więcej z tego nie wynika, ponieważ VPN nie jestem w stanie skonfigurować, gdyż router przypisuje te dziwaczne zewnętrzne numery dla portów.

Spróbuję jeszcze raz skontaktować się z tą prawie darmową pomocą techniczną. Informacje powyższe pozostawiam dla potomnych.
 
Pewnie masz rację, natomiast to jest po prostu kwestia samego sposobu połączenia z usługą Neo. Jeśli ma być przez ipv6, to po nazwie użytkownika dodaje się "/ipv6". Jeśli przez ipv4, to przyrostek się usuwa. Tłumaczeniem ipv6 na ipv4 zajmuje się "coś" po stronie dostawcy - nie mam bladego pojęcia jak to działa. Dla mnie, jako użytkownika tego nieszczęścia w postaci FunBoxa, istotne jest tylko to, że przy próbie połączenia przez ipv4 router w ogóle odmawia współpracy w zakresie konfigurowania NAT i firewalla (nawet nie jestem w stanie stwierdzić czy jest on włączony czy wyłączony). Połączenie przez ipv6 częściowo te funkcjonalności przywraca - z wyżej opisanymi ograniczeniami i "efektami specjalnymi".
Finalizując ten wątek mojego starcia z NAS-em, a ściślej jego dostępem przez WAN.
Router miał walnięty soft. Pomogła aktualizacja. Stąd brały się problemy przy ustawieniach NAT na połączeniu przez ipv4. Przez ipv6 to nigdy nie ma szans zadziałać całkowicie dobrze (zawsze będzie zmieniał numery portów) i to jest potwierdzona informacja z infolinii płatnej (czyli takiej, gdzie siedzą ludzie wiedzący i mogący więcej).

Aktualizacja softu i przestawienie się na ipv4 w kontakcie ze światem pozwoliło ostatecznie przekierować pożądane porty... no prawie. Tj. wszystkie się dało przekierować poza portem 1701, który jest wykorzystywany do VPN przez IPSec. Nie wiem dlaczego - z tym jeszcze powalczę. Tymczasem zastosowałem rozwiązanie hybrydowe i na tę chwilę działa. Tj. porty IPSec przekierowuje usługa UPnP w NAS (i ona jakimś cudem poradziła sobie z przekierowaniem 1701), natomiast pozostałe są ustawione ręcznie na routerze. Docelowo UPnP chcę wyłączyć, ale to muszę jeszcze się poboksować z tym nieszczęsnym 1701. Zobaczymy - może pomogą resety urządzeń w sieci.
 
Tak - w UPnP ustawione tylko przekierowanie portów IPSec. To robi automat. Wszystkie pozostałe usługi "bez ptaszków".
Ręczne przekierowanie ustawione na pozostałych portach, które mają być wykorzystywane.

Wyłączenie UPnP w routerze i jego restart niestety nie umożliwiają uzyskania kontroli nad ręcznym przekierowaniem 1701. Automat natomiast radzi sobie z tym nie zgłaszając błędów. Konfliktów brak.
 
Jaka może być przyczyna czerwonego krzyżyka w poniższym screenie?
upload_2017-7-9_20-53-25.png

Porty na ruterze przekierowane z automatu jak widać. Po wpisaniu <mojanazwa>myqnapcloud.com pojawia mi się okno logowania do rutera.
 

Załączniki

  • upload_2017-7-9_20-51-58.png
    upload_2017-7-9_20-51-58.png
    176,4 KB · Wyświetleń: 74

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. qnap cloud link
  2. ustawienie portów w web
  3. vmobile
  4. nie można się zalogować przez przeglądarkę
  5. qnap problem pptp
  6. ustawienie portu 443 qnap
  7. CZERWONY KRZYŻYK
  8. https://forum.qnap.net.pl/threads/myqnapcloud-czyli-qnap-w-internecie-przekierowanie-port%C3%B3w.4932/
  9. zalogować do serwera po zmianie IP
  10. ddns port
  11. jaki port ustawić
  12. MyQUNAPcloud
  13. qnap jak wylaczyc logowanie za qnapclud link
  14. myQNAPcloud Link
  15. wordpress
  16. jak ustawić włączanie qnap po wol?
  17. bez_ochrony
  18. pomarańczowa dioda lan
  19. sieć zajęta